نمی‌دانید کدام سبزیجات را باید در زمستان پرورش داد؟ واقعیت این است که پرورش سبزیجات زمستانی به سختی تصور شما نیست. اما برای کاشت صحیح سبزیجات در طول زمستان، شما باید گیاهان مناسبی را بشناسید که در هوای سرد خوب عمل می‌کنند. به طور کلی باید بدانید کدام یک از سبزیجات می‌توانند در آب و هوای منطقه شما رشد کنند.
اساساً، سبزیجاتی وجود دارند که در بعضی از مناطق خوب عمل می‌کنند و در مناطق دیگر شکست می‌خورند. به عنوان مثال، سبزیجاتی که در مناطق گرمسیری رشد می‌کنند ممکن است در آب و هوای خنک خوب عمل نکنند. در این مقاله خانه بذر تمام اطلاعات لازم برای پرورش موفقیت آمیز سبزیجات در زمستان ذکر شده است.

کاشت سبزیجات در زمستان در مناطق نیمه سردسیر

در مناطق نیمه سردسیر که زمستان‌های نسبتا سردی دارند سبزیجات زیر را می‌توان کاشت:
کلم
پیازها
شلغم
لبو
سیب زمینی
اسفناج
باقلا
هویج
چغندر
تره فرنگی
کلم چینی و کلم بروکلی
گل کلم
برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، این سبزیجات را در مکانی بکارید که کاملاً آفتاب بگیرد.

کاشت سبزیجات در زمستان در مناطق معتدل

سبزیجاتی که در زیر نام برده شده‌اند برای کاشت در مناطق معتدل و ساحلی در طول فصل زمستان مناسب هستند:
نخود فرنگی
اسفناج
باقلا
لوبیا سبز

کاشت سبزیجات در زمستان در مناطق خشک

در مناطق خشک دمای هوا در طول شب ممکن است پایین بیاید اما با این حال شما می‌توانید در این مناطق سبزیجاتی را بکارید. این سبزیجات شامل:
شلغم
اسفناج
کلم بروکلی
نخود فرنگی
کلم بروکسل
کاهو
گل کلم
برای نگهداری بهتر گیاهان و حفظ رطوبت، سبزیجات را در گلدان پرورش دهید و خاک را با مالچ بپوشانید تا رطوبت هرچه بیشتر حفظ شود.

کاشت سبزیجات در زمستان در مناطق نیمه گرمسیر

سبزیجاتی وجود دارند که در مناطق نیمه گرمسیری در طول زمستان عملکرد خوبی دارند. سبزیجاتی که در این مناطق شکوفا می‌شوند عبارتند از:
نخود فرنگی
موسیر
شلغم
تربچه
اسفناج
کلم بروکلی
باقلا
کاهو
پیازها
پیازچه

کاشت سبزیجات در زمستان در مناطق گرمسیر

هوای گرمسیری، مرطوب یا خشک، احتمالاً بهترین حالت برای کاشت سبزیجات زمستانی است. سبزیجاتی که می‌توانید پرورش دهید عبارتند از:
کدو سبز
کلم بروکلی
کاهو
هویج
گل کلم
کدو تنبل
ذرت
کلم
گوجه فرنگی
سیب زمینی شیرین
چغندر
مناطق گرمسیر آب و هوای مطلوبی دارند و می‌توانید این سبزیجات و بسیاری دیگر را پرورش دهید.

نکاتی برای موفقیت در کاشت سبزیجات زمستانی

سبزیجات بدون توجه به فصل، برای اینکه رشد خوبی داشته باشند باید به میزان کافی نور خورشید دریافت کنند. در طول ماه‌های زمستان آفتاب کم است، بنابراین باغ یا مکانی که سبزیجات را در آنجا می‌کارید باید در جایی باشد که تابش کامل آفتاب زمستانی داشته باشد. به زمین خود نگاهی بیندازید و منطقه‌ای را که بیشترین آفتاب را دارد، برای کاشت سبزیجات انتخاب کنید.
بهترین روش برای کاشت سبزیجات در باغ و باغچه، کاشت سبزیجات در ردیف و هر نوع در ردیف خاص خود است. همچنین می‌توانید از ظروف یا گلدان‌های بزرگ مخصوص کاشت سبزیجات استفاده کنید.
برای جلوگیری از آسیب آفات، می‌توانید گیاهانی را بکارید که معروف به دفع آفات باغ هستند. برخی از گیاهانی که بوی تندی منتشر می‌کنند و آفات را دفع می‌کنند شامل مریم گلی، ریحان، اسطوخودوس و پونه کوهی هستند. بوی آن چنان شدید است که بسیاری از آفات تاب تحمل آن‌ها را ندارند. این گیاهان برای آفات طعم وحشتناکی دارند و در نتیجه از آن‌ها دوری می‌کنند.
برای پرورش سبزیجات سالم و ارگانیک از استفاده از مواد شیمیایی و علف کش خودداری کنید. پرورش یک باغ سازگار با محیط زیست، آسان است و شامل مراحل زیر است:
•    از کمپوست یا کود حیوانی پوسیده به عنوان مواد مغذی و کود استفاده کنید.
•    برای کنترل مصرف آب، از سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنید.
•    در رابطه با جذب حشرات و پرندگانی که آفات را از بین می‌برند تحقیق کنید و روش جذب آن‌ها را بیاموزید.
•    برنامه ریزی داشته باشید.
•    صرف نظر از اندازه باغ، شما می‌توانید سبزیجات زمستانی پرورش دهید که از نظر آب و هوایی مناسب باشند. برای برداشت زیاد، سبزیجات را نزدیک هم بکارید.
•    حتی کسانی که حیاط کوچک دارند یا تنها فضای موجود برای آن‌ها بالکن است، نیز می‌توانند سبزیجات زمستانی را پرورش دهند. اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ با کاشت سبزیجات در گلدان و ظروف کاشت یا جعبه‌های چوبی. به عنوان مثال نخود فرنگی و لوبیا سبز از جمله سبزیجاتی هستند که به خوبی در گلدان یا جعبه‌های کاشت رشد می‌کنند و در بالکن هم قابل نگه داری هستند.
بهترین زمان برای کاشت سبزیجات زمستانی
به جای کاشت همزمان همه سبزیجات، آن‌ها را در طول ماه‌های سرد زمستان به طور متناوب بکارید و به این صورت به طور مداوم از سبزیجات تازه در باغ خود بهره مند خواهید شد.

 

لطفا از محصولات خانه بذر دیدن فرمائید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *