ما بایستی گوجه­ فرنگی مورد نیاز خود را داشته باشیم؛ بنابراین، صنعت گوجه­ فرنگی گلخانه ­ای ایجاد شد. تا اواخر این میوه مورد علاقه توسط تولید کنندگان مکزیک وارد شده و به عنوان گوجه ­فرنگی گلخانه­ ای در کالیفرنیا یا آریزونا تولید شد. رشد گوجه ­فرنگی در گلخانه با مشکلات فراوانی همراه است و برای تولید گوجه­ فرنگی گلخانه مراقبت­ های ویژه ­ای مورد نیاز است که کاملا متفاوت از سایر محصولات زراعی است. اگر علاق­مند به این کار هستید، باید یاد بگیرید که چگونه می ­توان گوجه­ فرنگی را در گلخانه پرورش داد.

درباره گوجه فرنگی گلخانه ای

گوجه ­فرنگی گلخانه ­ای یک راهکار عالی برای تولید در فصول کوتاه رشد می ­باشد. در برخی مناطق، فرصت برای کشت گوجه ­فرنگی کوتاه است. در این مناطق زیبایی گوجه ­فرنگی گلخانه­ ای به نمایش گذاشته می­ شود. رشد گوجه ­فرنگی در گلخانه می ­تواند فصل برداشت را برای چندین ماه و حتی تا اواخر پاییز تمدید کند. همچنین، آن­ها را از باران محافظت می­ کند که می­ تواند بیماری قارچی را تسهیل می­ کند.

تولید تجاری و اقتصادی گوجه­ فرنگی گلخانه ­ای به مدت زمان و هزینه­ های زیادی نیاز دارد. بیشتر آن­ها از کشت هیدروپونیک استفاده می­ کنند؛ با این حال، برخی از آن­ها به طور سنتی در خاک رشد می ­کنند. بیشتر آن­ها به صورت ارگانیک و بدون استفاده از سموم دفع آفات یا کودهای مصنوعی اداره می ­شوند.

همچنین، به دلیل اینکه گیاهان در داخل گلخانه پرورش می­ یابند، در مورد گرده افشانی به کمک کمی نیاز دارند. برخی از پرورش دهندگان از زنبور عسل استفاده می ­کنند و برخی دیگر نیز گرده افشانی را به صورت دستی انجام می­ دهند. تولید کنندگان می ­توانند از این روش­ ها استفاده کنند، اما به سرمایه­ گذاری و تعهد جدی نیاز دارند.

نحوه رشد گوجه فرنگی در گلخانه

بهترین شرایط رشد گوجه­ فرنگی و تولید محصول در دمای روز 18-15 درجه سانتیگراد و دمای شب 27-21 درجه سانتیگراد است. این گیاه در طول روز ممکن است نیاز به خنک شدن و در طول شب نیاز به گرم کردن داشته باشد. گردش هوا نیز بسیار مهم بوده و هوای مناسب توسط فن ­ها تامین می ­شود.

گردش هوا به حفظ سطح رطوبت ثابت کمک کرده و بروز بیماری را کاهش می ­دهد. برای بدست آوردن حداکثر مقدار گوجه ­فرنگی و افزایش فصل رشد، کشت را با گردش دو محصول برنامه ­ریزی کنید. این بدان معنی است که یک محصول در اوایل تیر ماه یا اوایل خرداد ماه کشت می ­شود و محصول دیگر در بهار و ­آذر ماه یا اواسط دی ماه کشت می­ شود.

در کشت گوجه ­فرنگی بایستی فاصله بین ردیف ­ها حدود 91 سانتیمتر و فاصله گیاهان روی ردیف ­ها 76-71 سانتیمتر باشد. نشا ها بایستی در خاک مرطوب کاشته شده و ساقه 2 سانتیمتر بالاتر از سطح خاک قرار گیرد. قبل از اینکه ارتفاع گیاهان یک پشتیبان را در کنار گیاه قرار دهید. برای این منظور معمولا از ریسمان پلاستیکی و سیم مفتول استفاده می ­شود که در بالای هر ردیف وصل می ­شود.

محصول مرتبط :   بذر گوجه فرنگی گیلاسی درختی

مراقبت از گیاه گوجه فرنگی گلخانه ای

در هر رفته بایستی تمام شاخه­ های گوجه­ فرنگی ­ها بررسی شوند. تولیدکنندگان تجاری گوجه­ فرنگی برای گرده افشانی معمولا از لرزاننده ­های برقی و دمنده ­ها استفاده می ­کنند. بسته به تعداد گوجه ­فرنگی کشت شده، گرده ­افشانی دستی یک روش ساده محسوب می ­شود که توسط سوآپ پنبه انجام می­ شود.

این امر ممکن است تا حدودی زمان­بر باشد، اما بدون انتقال گرده روی کلاله محصولی حاصل نمی ­شود. هنگام تولید میوه، هر گیاه نازک بایستی 5-4 میوه داشته باشد. برای تسهیل گردش هوا و کاهش شیوع بیماری، برگ­های زرد را برداشته و آبیاری را انجام دهید. برای افزایش محصول و جلوگیری از مشکلات احتمالی مه ­پاشی هفتگی یا کنترل بیولوژیکی صورت می ­گیرد.

در آخر، سوابق و تاریخ ­های کامل، نام ارقام و سایر ملاحظات بایستی حفظ شوند.

 

محصولات مرتبط :  گوجه فرنگی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *