اگر شروع هوای گرم شما را در رویای گوجه‌فرنگی تازه و سبزیجات برگ ترد فرو می‌برد، زمان آن فرا رسیده است که برنامه‌ریزی برای کاشت باغچه خود را شروع کنید. کاشت باغچه بهاره سخت نیست و فقط به کمی آماده‌سازی نیاز دارید.ما اینجا در فروشگاه خانه بذر سعی می کنیم تا پایان این مقاله سریع ترین و راحت ترین آموزش ها را در اختیار شما قرار دهیم پس با ما باشید تا باغچه ای زیبا در خانه داشته باشید …

 

چه زمانی باید به سراغ حیاط تکانی برویم؟

ایران کشوری با چهار اقلیم متفاوت است. متفاوت بودن تغییرات آب و هوایی باعث می شود تا نیاز به دستورالعمل های متفاوتی برای تمیز کردن حیاط در شروع اسفند داشته باشیم؛ به خصوص در این زمستان که بارندگی های کم تر و هوایی خشک تر را تجربه کردیم. در اواسط اسفند به باغ و باغچه خود سر بزنید. قدری خاک بردارید اگر در دستان تان گلوله نشد یعنی رطوبت خاک، مناسب برای شخم و زیر ورو کردن است و درختان در انتظار آماده سازی باغچه برای بهار است!

 

شاخ و برگ های باقیمانده را کمپوست کنید!

حتما در اواخر پاییز یا اوایل زمستان یک بار برگ های پاییزی و شاخه های مرده را جمع آوری و تبدیل به مالچ یا کمپوست کرده اید، لازم است یک بار دیگر این کار را انجام دهید. شاید متوجه نباشید اما در هر زمستان تعدادی از شاخه ها بر اثر سرما یا خشکی می میرند ولی سرپا می ایستند تا گیاه را در برابر سرما محافظت کنند. با گرم تر شدن هوا این شاخه ها نمایان تر و به زمین نزدیک تر می شوند یا می افتند، این شاخه ها را نیز قبل از شروع رشد و دیده شدن اولین جوانه ها باید هرس کنید.

 

آماده‌کردن ابزار باغبانی

ابزارهایی را که تمام زمستان بدون استفاده مانده‌اند، بیرون بیاورید. لمبتون می‌گوید: «زمان آن رسیده که دوباره از ابزارهای باغبانی‌تان استفاده کنید. پس باید مطمئن شوید که ابزارهایتان برای استفاده آماده هستند یا نه. ابزارها را با آب و صابون تمیز کنید و روی دسته‌های چوبی آنها از اسپریت‌های معدنی (mineral spirits) استفاده کنید. استفاده از اسپریت‌های معدنی در جلوگیری از پوسیدگی چوب و جداشدن تراشه‌های آن مؤثر است. من ابزارهای باغبانی‌ام را هر بهار و پاییز یا هر زمانی که خیلی کثیف شده باشند، تمیز می‌کنم.»

 

رسیدگی به خاک باغچه

باید خاک باغچه را برای کاشت گیاه آماده کنید. لمبتون می‌گوید: «برای شروع، با چنگک، خاک را زیرورو کنید و چنگک را از درون خاک بیرون بکشید تا هر علف هرزی که روییده، بیرون بیاید. من پس از این کار از سطل کمپوست خودم کمپوست تازه به خاک اضافه می‌کنم. اگر سطل کمپوست ندارید، از کمپوست یا کود کشاورزی خریداری‌شده از فروشگاه برای افزایش موادمغذی خاک استفاده کنید.» کمپوست یا کود را ۲ هفته قبل از کاشت گیاه به خاک اضافه کنید تا برای ترکیب‌شدن با خاک زمان کافی داشته باشد و ریشه گیاهانی را که می‌کارید نسوزاند.

 

نکات مهم که باید حتما به آن توجه کنید :

به ریشه ی گل و گیاهان توجه کنید تا آسیبی به آنها نزنید.

بعد از اضافه کردن کمپوست و کود، آبیاری را فراموش نکنید.

برای هرس کردن و جداسازی گیاهان از ابزارهای مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به گیاه و خودتان وارد نشود.

برای کاشت گل و گیاه برنامه ریزی داشته و بی هدف این کار را انجام ندهید. در غیر این صورت فضای سبز شلوغی دارید که ممکن است گیاهان به دلیل نداشتن مواد مغذی و فضای کافی خشک شوند.

 

گل هایی که می توان در فصل بهار کاشت :

با توجه به گرم شدن هوا بسیاری از گل ها قابل کشت در این فصل را دارند و شما می توانید با ورود به بخش گل ها و پیچک های سایت  گونه های مختلف آن را مشاهده فرمائید .

 

چه محصولاتی می توان در اوایل بهارکاشت

در اوایل بهار محصولات خنک را امتحان کنید. این محصولات شامل چغندر، هویج، جعفری، تربچه، شلغم، مارچوبه، کلم، کرفس، کاهو، پیاز، اسفناج، کلم بروکلی، گل کلم و کنگر فرنگی است. این گیاهان در دمای ۱۳تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد عملکرد خوبی دارند و در صورت سرد شدن هوا می‌توانند در برابر سرمای خفیف مقاومت کنند.
اگر می‌خواهید می‌توانید بذرهای خود را از حدود ۶ تا ۸ هفته قبل از کاشت آنها در فضای باز، در داخل بکارید.

 

چه محصولاتی می توان در اواخر بهار کاشت

در اواخر بهار به دنبال محصولات آب و هوای گرم بروید. این شامل گوجه فرنگی، طالبی، کدو، هندوانه، ذرت و لوبیا است. این گیاهان در دمای ۱۸ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد به خوبی عمل می‌کنند، و آنها روزهای طولانی و گرم را دوست دارند.

 

بهترین سبزهای برای رشد در بهار عبارتند از :

سبزیجاتی که در زیر زمین رشد می‌کنند در فصل بهار عملکرد خوبی دارند. سیب زمینی، پیاز، سیر و موسیر همگی شرط بندی مطمئنی هستند، زیرا در هوای سردتر عملکرد خوبی دارند. شما می‌توانید از اوایل فروردین در بیشتر مناطق کاشت را شروع کنید.
به خاطر داشته باشید که گیاهان زیرزمینی به خاک نسبتاً عمیق نیاز دارند. برای بهترین نتیجه، سعی کنید آنها را (۱۵تا ۲۰ سانتی‌متر در زیر زمین بکارید.

 

 

از بخش فروشگاه سایت ما هم دیدن فرمائید  »  فروشگاه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *