همه ما می‌دانیم که نگهداری از گیاهان آپارتمانی نیازمند توجه و دقت است. برای آن که بتوانید گل و گیاه آپارتمانی خود را در سلامت و طراوت کامل نگه دارید باید اصول و نکاتی را رعایت کند. نور مناسب، خاک خوب، آب و هوای ایده آل و البته آبیاری درست برخی از معیارهای اصلی برای داشتن گیاهان آپارتمانی هستند. در این میان تقریبا می‌توان گفت که نقش آبیاری بسیار پررنگ‌تر عمل می‌کند.آب هم مانند نور یکی از نیازهای اصلی و مهم گیاهان به شمار می‌رود اما مهم‌ترین مسئله آگاهی از میزان نیاز گیاه شما به آب است.

برای آن که آبیاری گیاهان آپارتمانی به درستی صورت بگیرد شما باید اطلاعاتی کافی در این زمینه به دست آورید، به همین دلیل ما اینجا در خانه بذر همراه شما هستیم تا بیشتر با این موارد آشنا شوید …

 

آب مناسب برای آبیاری

دکتر “لنوآرد پری” پروفسور دانشگاه ورمونت تاکید می کند آبیاری بیش از حد گیاه به آن آسیب وارد می کند. اکثر کسانی که از گیاهان نگهداری می کنند، این اشتباه را مرتکب می شوند. البته که او بر این عقیده است که رعایت میزان مناسب آب دادن به گیاه، کار سختی نیست اما یک نکته کلیدی این است که هر گیاه نیاز به میزان متفاوتی از آب دارد. نه تنها گونه های گیاه در میزان آب با یکدیگر متفاوت هستند، بلکه گلدان و خاک هم تعیین کننده میزان آب می باشند.

حتما برای آبیاری از آبی استفاده کنید که سرد نباشد و دمای آن با درجه حرارت اتاق یکسان بوده و کلر آن نیز خارج شده باشد(آب مناسب آبیاری گیاهان) برای انجام این کار ظرفی را پر از آب کنید و به‌ مدت ۲۴ساعت در محلی قرار دهید تا بماند پس از این مدت کلر آن پریده و دمای آن با دمای محیط‌ نگهداری گلدان یکی خواهد شد. آن وقت با این آب، گلدان‌هایتان را آبیاری کنید.

 

بررسی زهکشی گلدان

هر چند‌ ماه یک‌بار کنترل کنید آب از سوراخ‌های زیر گلدان به‌آرامی خارج شود. زهکشی برای پوسیده نشدن گیاهان بسیار مهم است اگر شما به اندازه گیاه را آبیاری کنید ولی گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد مشکلات زیادی گیاه شما را تهدید میکند.چنانچه آب به سرعت از سوراخ گلدان بیرون بیاید نشانه این است که خاک گلدان جمع شده یا اصطلاحا چروک برداشته و از دیواره‌های گلدان جدا شده است.

در این حالت مقداری خاک‌برگ به داخل گلدان ریخته و با انگشتان دست آن را با خاک قبلی کاملاً مخلوط کنید، یا به‌طور کلی خاک آن را عوض کنید. در حالت کلی بهتر است هر چند ماه که خاک گلدان نشست میکند مقداری خاک جدید به گلدان اضافه کنید.

 

نریختن آب روی برگها

برخی از گیاهان به ریختن آب روی برگها حساس هستند پس نیاز نیست همه گیاهان خود را غبار پاشی کنید چون باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی برگهای آنها خواهد شد در ضمن اگر گیاهان خود را زمان ظهر آبیاری میکنید مراقب باشید که آب روی برگهای آنها نریزد چون قطرات باقی مانده روی برگ مانند ذره بین عمل کرده و باعث ایجاد لک روی برگها خواهد شد.

 

بهترین زمان برای آبیاری گیاهان آپارتمانی

خیلی از دوستان سوال میکنند که چه زمانی گیاه رو آبیاری کنم؟ صبح، ظهر و یا عصر در پاسخ باید گفت که بهترین زمان برای آبیاری گیاهان صبح قبل از طلوع خورشدی می باشد و هرچقدر که به طرف شب میرویم بدترین زمان خواهد بود چون در زمان شب میزان خیلی کمتری از آب گلدان تبخیر میشود و این خود باعث ایجاد مشکلات قارچی برای گیاه شما خواهد بود، ظهر هم چون نور مستقیم به گیاه میتابه حتما سعی کنید که آب روی برگها نریزه وگرنه باعث ایجاد لکه روی برگها خواهد شد.

 

آبیاری متناسب با گیاهان

هر گیاه به تناسب خود نیاز به آبیاری دارد مثلا کاکتوس ها و ساکولنت ها به آبیاری کمتری نسبت به سایر گیاهان نیاز دارند پس ابتدا نیاز آبی گیاه خود را بشناسید و سپس اقدام به آبیاری کنید.

 

کاهش آبیاری در فصول سرد سال

با سرد شدن سال برخی از گیاهان به خواب زمستانی میروند و نیاز آبی آنها کاهش پیدا میکند و برخی اصلا نیاز به آبیاری ندارد ولی در کل با سرد شدن هوا میزان تبخیر آب از خاک گلدان کاهش پیدا میکند و در نتیجه زمان طولانی تری برای خشک شدن خاک نیاز می باشد اگر شما از روش کنار زدن خاک و یا سنسور های هوشمند استفاده میکنید به راحتی میتوانید این زمان را تشخیص دهید.

 

به این نکته توجه داشته باشید :

اگر پژمردگی از کم آبی باشد جای هیچ نگرانی نیست چون آنها پس از آبیاری کم کم جان گرفته و به حالت عادی خود بازخواهند گشت ولی اگر  ریزش برگها بخاطر آب دادن زیاد باشد منتظر مرگ گیاهان خود باشید.

 

بهترین روش برای حفظ رطوبت خاک

بعضی گیاهان به دلیل زادگاه خود در مناطق شرجی به رطوبت بسیار بالایی نیاز دارند و این رطوبت اگر تامین نشود باعث از بین رفتن گیاه میشود . به منظور حفظ رطوبت خاک میتوانید لایه ای خاک رس روی خاک بریزید و یا از سنگهای رس و یا سنگ معمولی و یا حتی ماسه استفاده کرده و روی خاک بریزید تا سرعت تبخیر را کاهش دهد .

 

راه تشخیص زمان آبیاری چیست ؟!

زمان آبیاری هرگیاه بسیار مهم است و بعد از مدتی نگهداری از آن تبدیل به یک عادت شده و باید به طور منظم انجام شود . اما از مجا بفهمیم که خاک گیاه خشک است و یا هنوز مرطوب است ؟! برای دانستن آن این راهها را امتحان میکنیم :

“خاک مرطوب است؟” برای دانستن اینکه آیا خاک از داخل مرطوب است، یک انگشت (یا خلال دندان) را 2 سانتی متر در خاک فرو کنید . اگر خاک به آن بچسبد یعنی هنوز مرطوب است و آبیاری را 2 الی 3 روز به تعویق بیاندازید .

“خاک خشک است؟” اگر خاک از بله ی گلدان فاصله گرفته و یک شگاف بین آن دو ایجاد شده است یعنی خاک کاملا خشک است و باید گیاه را آبیاری کنید .

 

روش آبیاری گیاهان آپارتمانی در زمان مسافرت

برای آبیاری گیاهان در زمان مسافرت کار روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از بطری نوشابه هست برای این کار بعد از این گلدان را به خوبی آبیاری کردید یک بطری (آب معدنی یا نوشابه) را پر از آب کنید اندازه بطری بستگی به سایز گلدان شما دارد ، حالا در بطری رو با دست بگیرید و سپس آن را داخل خاک فرو کنید در این مدت هر زمانی که رطوبت خاک کم شود خود به خود گلدان آبیاری خواهد شد.

توجه داشته باشید که اگر خاک گل درصد زیادی شن در خود داشته باشد به هیچ وجه از این روش استفاده نکنید.

 

علت آبیاری متفاوت گیاه

بعضی از گیاهان جذب کننده هستند و سریع آب را به خودشان می گیرند اما بعضی دیگر تا هفته ها هم نیاز به آب ندارند. بسیاری از گیاهان هم بین این دو مورد قرار می گیرند بنابراین بهتر است که از قبل در مورد گیاه خود تحقیق کنید و گونه های مختلف و میزان آبیاری آن ها را بشناسید.

 

البته متغیرهای دیگری هم در این مورد تاثیر بالایی دارند که برخی از آن ها عبارتند از :

. اندازه گلدان که می تواند رطوبت و یا خشکی را افزایش دهد.

. در معرض نور بودن

. دما

. رطوبت هوا در مراحل مختلف رشد گیاه که برای بعضی از گیاهان در تابستان و بهار است که در چنین شرایطی به آب بیشتری نیاز دارند.

. گلدان آویز یا گلدان معمولی، گلدان های آویز معمولاً سریع تر خشک می شوند.

 

در جدول آبیاری گیاهان آپارتمانی زیر نحوه آبیاری را خواهید آموخت:

 

آبیاری از بالا

آبیاری گیاه آپارتمانی از بالا به طوری است که اجازه دهید آب از طریق گرانش وارد گلدان شود.
اگرچه این روش آبیاری بسیار سریع است، اما دقت آن نسبت به دو روش دیگر کمتر می‌باشد. بنابراین برای آبیاری به این روش همیشه گلدان را در یک ظرف زیریِ بزرگتر یا روی یک زیر گلدانی قرار دهید تا آب اضافی که از سوراخ زهکشی انتهای گلدان خارج می‌شود؛ روی ظرف یا زیرگلدانی ریخته و محیط کثیف نشود. اگر گلدان شما فاقد سوراخ زهکشی برای خروج آب اضافی است، چاره ای جز استفاده از این روش ندارید.

اما بسیار مراقب باشید که بیش از حد آبیاری نکنید که گیاهتان سریع از بین می‌رود.

 

آبیاری از پایین

برای آبیاری به این روش به وجود ظرفی نسبتا گود و بزرگتر از گلدان در زیر گلدان احتیاج دارید.
در این روش فقط کافیست که شما سینی یا ظرف زیر گلدان را پر از آب کنید. در نهایت آب به داخل توپ خشک ریشه کشیده می‌شود. اگر ظرفی که زیر گلدان قرار می‌دهید کوچک باشد، لازم است آبیاری را چند بار انجام دهید. در این روش فقط یک نکته را به خوبی به ذهن بسپارید:

حتما آب اضافی را که بعد از نیم ساعت، در سینی باقی می‌ماند، دور بریزید تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

 

غوطه وری در آب

در روش غوطه وری، یک ظرف بزرگ را پر از آب کنید و سپس گلدان گیاه را در آب قرار دهید تا جاییکه لبه بالایی گلدان کامل داخل آب قرار بگیرد. با این کار حباب هایی روی سطح آب ظاهر می‌شوند. وقتی حضور این حباب ها متوقف شد، (بعد از یک دقیقه یا بیشتر) توپ ریشه به طور کامل از آب اشباع شده است و می‌توانید گلدان را از آب خارج کنید.
فقط بهتر است در این روش گیاهان را با هم غرقاب نکنید و نوبتی گیاهان را آبیاری کنید.

 

از اینکه تا انتهای این مقاله همراه بودید از شما سپاسگزاریم

حتما به بخش فروشگاه ما سر بزنید و محصولات و حراج های ما باخبر شوید »  فروشگاه

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *