راهنمای کاشت, مطالب آموزشی

دانستنی هایی درباره آدنیوم

آدنیوم یک ساکولنت تنه دار همیشه سبز یا برگریز در فصل خشکسالی است که در طبیعت تا ۳ متر رشد می کند و تنه ی بشکه شکلی تولید می کند. با افزایش سن گیاه ساقه که گاها از میان صخره ها و سنگ ها سر بر آورده ضخیم تر و ضخیم تر می شود. قطر ساقه تا یک متر و حتی بیشتر رشد می کند. برگ های بیضی شکل با بافت چرمی به صورت گرد در سر ساقه ها شکل می گیرند. اندازه برگ ها تا ۱۵ سانتی متر طول و ۸ سانتی متر عرض هم در طبیعت می رسد.

شرایط نگهداری از گیاه آدنیوم

نور

نور یکی از نیاز های اصلی و مهم این گیاه هست،برای گلدهی و قطور شدن ساقه گیاه حتما باید روزانه حداقل ۳ ساعت نور افتاب فیلتر شده یا غیرمستقیم برسد.

خاک

خاک این گیاه باید زهکشی بالایی داشته باشه تا بتونه اب اضافی رو به راحتی از خودش عبور بده،خاک کاکتوس یا ترکیبش با خاک برگ (یا پیتماس) به صورتی که درصد بیشترش رو خاک کاکتوس تشکیل بده برای این گیاه مناسب است.

آبیاری

آبیاری این گیاه به دو بخش تقسیم میشه،فصل رشد (بهار و تابستون) فصل خواب(پاییز و زمستون)، در فصل رشد باید ابیاری منظم با خشکی خاک انجام بشه،در فصل خواب باید فاصله ابیاری زیاد بشه تا گیاه بتونه بخوابه و اماده فصل رشد بعدی بشه

 

محصول: بذر میکس آدینوم  کمیاب

 

رطوبت

یکی از نیاز های اساسی این گیاه برای شادابی رطوبت هست،به رطوبت بالا علاقه زیادی داره،در مناطق گرم و خشک میشه با اسپری اب رطوبت مورد نیازشو تامین کرد

گلدهی

آدنیومی که بالای ۲ سال داشته باشه و خواب زمستونی خوبی براش فراهم بشه و در فصل بهار نور خوب بهش برسه میتونه گلدهی انجام بده

تکثیر گیاه آدنیوم

تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر و قلمه انجام میشه که کاشت بذر روش متداول تری هست

نکات:

  1. نازک و علفی رشد کردن ساقه ها بخاطر کم نوری هست
  2. همونطور که گفته شد این گیاه از خانواده خرزهره هاست و سمیه،بهتره از دسترس بچه ها دور باشه (لمس گیاه خطری نداره، منظور جوییدن و خوردن گیاه هست)
  3. آدنیوم هر سال با احساس سرما در پاییز برگاشو از دست میده و جزو روند رشد این گیاه به حساب میاد.

آفات و بیماری های آدنیوم

از جمله آفات گیاه می توان به شپشک آرد آلود اشاره کرد. گاها دیده می شود برگ های گیاه زرد می شود که می تواند به علت کمبود رطوبت، سرما یا خفگی ریشه باشد.

آبدهی بیش از حد نیز باعث پوسیدگی و خفگی ریشه در این گیاه می شود.

 

 

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم با نظرات ارزشمند خود ما را حمایت کنید .

لطفا از فروشگاه ما دیدن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *