آیا شما هم مایلید یک باغچه زیبا داشته باشید ؟

شاید راه حل داشتن یا ساختن یک باغچه را نمی دانید ؟

یا شاید تمایل دارید که هر شب با وعده‌های غذایی خود سبزیجات تازه میل کنید یا شاید دوست داشته باشید که وقتی پنجره‌ی اتاق خود را باز می‌کنید با گل‌های زیبا و رنگارنگ مواجهه شوید.

داشتن یک باغچه، یکی از روش‌های فوق‌العاده برای پرورش گل ها و سبزیجات و  زیباسازی محل زندگی است. می‌توانید یک باغچه بزرگ در حیاط پشت خانه داشته باشید، یا اگر محدودیت فضا دارید، می‌توانید یک باغچه کوچک بسازید. حتی می‌توانید فقط با چند تا قوطی یک باغچه درست کنید.

فصل‌های بهار و تابستان فصل‌های خوبی برای آماده کردن یک باغچه زیبا هستند. چرا که گیاهان تا فرا رسیدن فصل زمستان و شروع بارش برف می‌توانند اندکی در خاک جاگیر شوند. البته فصل پاییز هم می‌تواند برای کاشت گیاهانی همچون نرگس و سوسن که از پیازداران می‌باشد و برخی درختان و گیاهانی که مختص فصل سرما هستند، زمان خوب و مناسبی باشد.

اگر در فکر یک باغچه جذاب هستید به راحتی شما هم می توانید در حیاط خانه یا کارگاه یا محل کارتان آماده کنید و از بودن در کنار آن لذت ببرید . ما در ادامه نکاتی را آماده کرده ایم که با دانستن آن ها به مراد دل خودتان خواهید رسید . پس با خانه بذر همراه شوید …

چه ایده ای برای ساختن باغچه دارید ؟

در مورد اینکه چه چیزی می‌خواهید پرورش دهیدتصمیم بگیرید. انواع مختلفی از باغچه و کاربردهای مختلفی برای باغچه وجود دارد، بنابراین، در مورد باغچه ایده‌آلی که می‌خواهید بسازید فکر کنید.

برخی گیاهان در برخی مناطق رشد نمی‌کنند. مثلاً اگر دز منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای زمستان‌های معتدل یا تابستان‌های گرم است، در این صورت گیاهانی که برای رشدشان نیاز به یک شوک سرد دارند، رشد نخواهند کرد.
در باغچه‌های کوچک باید سعی شود گیاهانی با شرایط رشد یکسان، یعنی نوع خاک و میزان دریافت نور یکسان، انتخاب شود. در غیر این صورت مجبورید باغی با چندین نوع شرایط رشد ایجاد کنید که این نیز نیازمند یک باغ نسبتا بزرگ است.

باغچه سبزیجات

این باغچه، محبوب‌ترین و کاربردی‌ترین نوع باغچه است. وقتی خودتان سبزیجات مصرفی‌تان را می‌کارید، در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کرده و مقدار سبزیجات تازه‌ای که می‌خورید را افزایش می‌دهید.

باغچه گل

می‌تواند زیبایی را به حیاط شما اضافه کند و گوشه دنج و آرامی برایتان فراهم نماید. اگر علاقه زیادی به زیباسازی خانه‌تان دارید، باغچه گل بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. می‌توانید گیاهان چندساله، یک ساله، یا ترکیبی از آنها را در باغچه‌تان بکارید.

انتخاب مکان مناسب برای ساختن باغچه

تقریباً تمامی سبزیجات و بیشتر گل‌ها به مدت ۶ ساعت به آفتاب کامل و مستقیم احتیاج دارند. مکانی که برای درست کردن باغچه در نظر گرفته‌اید به مدت یک روز تحت نظر بگیرید و حرکت خورشید و مقدار و مدت زمانی که زمین انتخابی‌تان نور دریافت می‌نماید مشاهده نمائید. امکان دارد زمینی را که جهت درست کردن باغچه در نظر گرفته‌اید میزان نوری که دریافت می‌کند بیش از مقداری باشد که خود تصور می‌کردید. اما اگر تکه زمین مورد نظرتان نور زیادی ندارد ناامید نباشید.

مهم نیست چه نوع باغی می‌خواهید کشت کنید. اکثر گیاهان در خاک‌های غنی و به‌خوبی شخم زده رشد می‌کنند. نقاطی را برای باغ خود انتخاب نکنید که در آن‌جا پس از یک بارندگی شدید آب جمع می‌شود، زیرا نشان می‌دهد که خاک برای رشد گیاهان سالم، بیش از حد نرم است.

اغلب گیاهان می‌توانند نور کم و همچنین سایه را تحمل نمایند و حتی گیاهانی وجود دارند که تنها در سایه رشد می‌نمایند. از منابعی همچون کتاب، اینترنت، گلفروشی و غیره می‌توانید برای دانستن این موضوع که هر گیاهی برای رشد به چه میزان نور نیاز دارد جست‌و‌جو کنید. باغچه مورد نظر خود را در مکانی درست کنید که امکان نادیده گرفتنش وجود نداشته باشد. جلوی پنجره اتاقتان، جلوی در و غیره. افزون بر این چنانچه بتوانید آن را در جایی که به منبع آب نزدیک باشد درست کنید بسیار عالی می‌شود! چرا که جهت آبیاری آن مجبور به بلند کردن گالن‌های سنگین تا مسافتی طولانی نخواهید بود.

بررسی کنید که گیاهانتان چقدر آفتاب نیاز دارند

بسیاری از گیاهان به حدود 6 تا 8 ساعت آفتاب کامل نیاز دارند. اگر جایی ندارید که این مقدار آفتاب را به گیاهانتان برساند، باز هم می‌توانید یک باغچه بسازید. کافیست گیاهانی را انتخاب کنید که در سایه یا آفتاب کمتر نیز دوام می‌آورند.

در یک روز آفتابی، چند بار به مکانی که قصد دارید باغچه‌تان را در آن بسازید سر بزنید تا ببینید آفتاب چه مدت در آن قسمت می‌تابد. به عنوان مثال، ساعت 7 صبح، 11 صبح، 2 بعدازظهر و 5 بعدازظهر آنجا را چک کنید و اگر در آن زمان آفتاب به آنجا می‌تابید، یادداشت کنید. اگر در دو یا سه نوبت از این بررسی‌ها آفتاب به آن نقطه می‌تابید، گیاهان آفتاب‌دوست احتمالا آنجا رشد می‌کنند.

ابزار مورد نیاز برای ساخت باغچه

یک نقشه به دلخواه  خودتان برای باغچه‌تان انتخاب کنید:

وقتی در حال طراحی باغچه هستید، مکان مورد نظر اهمیت زیادی دارد. مهم‌ترین نکته آن است که ببینید آیا مکانی که در نظر گرفته‌اید آفتاب کافی می‌گیرد یا خیر، سپس ببینید آیا اندازه آن مکان برای کاری که می‌خواهید انجام دهید مناسب است یا خیر، و همچنین نحوه آبیاری باغچه را تعیین کنید. اگر قصد دارید یک باغچه بزرگ بسازید، باید بتوانید یک شلنگ به آنجا بکشید. یا اگر باغچه‌تان کوچک‌تر است، باید بتوانید یک آبپاش پر به آنجا ببرید.

اگر قصد دارید گیاهانتان را در ظرف و قوطی بکارید، باز هم شناسایی یک مکان مناسب برای قراردادن آنها اهمیت دارد. این مکان باید نور خوبی دریافت کند، فضای کافی برای رشد گیاهان به سمت بالا داشته باشد، و انتقال یک منبع آب به آنجا راحت باشد یا در جایی قرار داشته باشد که بتوان به راحتی آب به آن رساند.

تقویت کردن خاک جهت ساخت باغچه

خاک دائماً نیاز به تقویت دارد. راه حل این کار آسان است. این راه حل آسان استفاده از مواد طبیعی است. لایه‌ای به ضخامت ۵ الی ۸ سانتی‌متری که شامل برگ‌های تجزیه شده، چمن چیده شده و خشک شده است به خاک بیفزائید. خاک را حفر کنید و لایه‌ای را که درست کرده‌اید در خاک دفن نمائید عناصر طبیعی را به خاک مورد نظرتان بیفزائید. چنانچه تمایل ندارید خاک را بکنید و یا اصلاً تمایلی به حفر کردن چاله ندارید این عناصر طبیعی را به صورت لایه‌ای روی خاک بگذارید.

 خاک را آماده کنید

وقتی خاک را تهیه کردید و آزمایش pH آن انجام شد، با اضافه کردن مواد مغذی لازم برای کمک به رشد گیاهان، خاک را آماده کنید.

برای کمک به غنی‌سازی خاک از مواد مغذی، مواد ارگانیک را به آن بیافزایید. می‌توانید از کمپوست (در صورت وجود، از توده کمپوست خودتان)، برگ‌های تجزیه کننده، پیت ماس، یا کود حیوانی تجزیه‌شده، استفاده کنید. اگر به این موارد دسترسی ندارید، همه آنها را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم باغبانی محله‌تان خریداری نمایید.

برای کمک به تامین نیتروژن، فسفر یا پتاسیم مورد نیاز خاک، می‌توانید به خاکتان کود اضافه کنید. برچسب روی کیسه کود به شما خواهد گفت که دقیقا چه مقدار از این مواد مغذی را به خاکتان اضافه خواهد کرد. به عنوان مثال، اعداد 5-10-5 به شما می‌گوید این کود حاوی 5% نیتروژن، 10% فسفر و 5% پتاسیم است.

با توجه به نتایج آزمایش pH، اگر خاک شما قلیایی است (pH آن بیشتر از 7 است)، به آن آهک یا خاکستر چوب اضافه کنید تا خنثی شود. اگر خاکتان اسیدی است (pH کمتر از 7)، به آن پیت ماس یا برگ تجزیه‌کننده اضافه کنید. بسته به اینکه چه گیاهانی را می‌خواهید پرورش دهید، شاید نیازی به تغییر pH نباشد. کشت گیاهانی که در خاک موجود دوام می‌آورند، راحت‌تر است.

درباره منطقه خود تحقیق کنید

کسب اطلاعات درباره شرایط رشد گیاه در منطقه‌تان اهمیت زیادی دارد. در اینترنت جستجو کنید، با یک مشاور محلی مشورت کنید، یا با مرکز خدمات ترویجی تعاونی محله‌تان تماس بگیرید.

زمان متوسط آغاز و پایان سرما را پیدا کنید، تا زمان مناسب برای کاشت گیاهان را تشخیص دهید. کاشت زودهنگام یا دیرهنگام، بذرها و گیاهان را می‌کُشد، به همین دلیل اطلاع از بهترین زمان آغاز کاشت بسیار مهم و حیاتی است.

در مورد الگوهای آب‌وهوایی محلی، که بر باغچه شما تاثیر می‌گذارند، اطلاعات کسب کنید.

بهترین زمان برداشت میوه‌ها، توت‌ها و سبزیجات را در منطقه خود پیدا کنید. تشخیص بهترین زمان برداشت بعضی از آنها ساده است، اما برای تشخیص بهترین زمان برداشت بعضی دیگر به دانش فنی بیشتری نیاز است.

یک برنامه زمانی تهیه کنید که نشان دهد هر یک از گیاهانتان بر اساس الزامات زیستگاهی و نیازهای رشدشان، چه زمانی باید کاشته شوند. کاشت بعضی از گیاهان باید در اوایل فصل آغاز شد، در حالی که بعضی دیگر تا تابستان نیازی به کاشت ندارند.

انتخاب بذر و گیاهان

و در این بخش به انتخاب نوع بذری که برای کاشت می خواهیم و همچنین گیاهان مورد نظر می پردازیم.

1- تعیین کنید که آیا می‌خواهید ساخت باغچه را با کشت بذر شروع کنید یا خیر:

بسیاری از گیاهان، وقتی پرورششان را از کشت بذر شروع می‌کنید بهتر رشد می‌کنند. به فروشگاه وسایل باغبانی محله‌تان بروید و بسته‌های بذر آنجا را ببینید. با نگاه به برچسب روی بسته‌ها، مدت زمان لازم برای رشد آنها، بهترین زمان کاشت، و مقدار آب مورد نیازشان را متوجه می‌شوید.

پرورش بذر، بسته به نوع گیاهی که کاشته‌اید، می‌تواند یک تا چهار ماه طول بکشد. بنابراین، بهتر است از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید.

در ادامه اگر قصد خرید گل از یک سایت معتبر را داشته باشید روی لینک زیر کلیک کنید

خرید گل

پرورش گیاه از مرحله بذر، ارزان‌ترین گزینه است، زیرا یک بسته بذر فقط چند دلار یا چند سنت هزینه دارد. در حالی که اگر بخواهید گیاهانی که کاملا رشد کرده‌اند از فروشگاه بخرید، به ازای هر کدام باید 1 تا 50 دلار بپردازید.

پرورش گیاه از مرحله بذر، این مزیت را دارد که به شما اجازه می‌دهد کارتان را با کشت بذر در یک قوطی و نگهداری آن در فضای داخلی خانه آغاز کنید، یا اینکه آن را در زمین بکارید. به هر حال، کاشت یک بذر در یک قوطی و آغاز پرورش آن در فضای داخلی، نسبت به زمانی که کار کشت بذر را از فضای خارجی و کشت در زمین شروع کنید، گیاه سالم‌تری به دست خواهد داد. همچنین آغاز ساخت باغچه را جلو می‌اندازد، زیرا دیگر نیازی نیست منتظر اتمام دوران یخبندان بمانید.

به پیوند گیاهان بالغ هم فکر کنید

مزیت پیوند زدن یک گیاه بالغ در خاک یا قوطی، آن است که این گیاه تاکنون مقداری رشد کرده و زودتر میوه می‌دهد. احتمال دوام و بقای این گیاه نیز بیشتر خواهد بود. وقتی بقیه باغچه‌تان آماده شد، پیوند زدن گیاهان بالغ فقط چند دقیقه وقت می‌گیرد. گیاهان بالغ را می‌توانید در فروشگاه وسایل باغبانی محله‌تان پیدا کنید. برچسب‌های روی گیاهان را بررسی کنید تا ببینید آیا برای نوع باغچه‌ای که قصد دارید بسازید مناسب هستند یا خیر

آماده‌شدن برای کاشت

وسایل باغبانی را بخرید

برای کاشت یک باغ نیاز به تجهیزات زیادی است ولی کافی است این تجهیزات فقط یک‌بار خریداری شوند و به دفعات استفاده شوند. تجهیزات زیر را تهیه کنید:
دانه‌ها و نهال گیاهان؛ می‌توانید برای کاشت در باغ خود از دانه‌ها یا نهال‌ها استفاده کنید. لیست گیاهانی که قصد دارید در باغ خود پروش دهید تهیه کنید و به تعداد لازم دانه و یا نهال خریداری کنید.
کود‌خاک و روخاک؛ انواع کودها به رشد گیاهان سالم کمک می‌کند. یک لایه روخاک به محافظت بیشتر گیاه کمک بیشتری می‌کند.
کود کمپوست: می‌توانید کمپوست را با خاک مخلوط کنید تا رطوبت و pH بافر را بهبود دهد و مواد مغذی فراهم کند. کمپوست را می‌توان خرید یا درست کرد.
 مالچ یا خاکپوش. بسیاری از گیاهان به یک لایه مالچ نیاز دارند تا در مراحل اولیه رشد در برابر تغییرات ناگهانی هوا محافظت شوند. مالچ روی خاک پخش می‌شود تا به حفظ رطوبت خاک و کاهش علف‌های هرز کمک کند.
تجهیزات شخم‌زدن. اگر قصد طرح یک باغ بزرگ را دارید برای شخم زدن و ایجاد شیار روی خاک، به تجهیزات شخم‌زنی نیاز دارید ولی برای باغ کوچک، یک شن‌کش نیز کافی است.
 بیل و بیلچه: این ابزار باعث می‌شود که بتوانید سوراخ‌هایی متناسب با دانه یا نهال ایجاد کنید.
شیلنگ آب و آبپاش: برای آبیاری باغ خود از آبپاش‌های مخصوص که گیاهان را به آرامی و به صورت کاملاً اسپری آبیاری می‌کنند استفاده کنید. برای صرفه‌جویی در آب می‌تواید از یک تایمر نیز استفاده کنید.
وسایل ایجاد حصار: اگر می‌خواهید یک باغ سبزیجات داشته باشید بهتر است که اطراف آن حصارهایی ایجاد کنید تا آن را از سنجاب‌ها، آهو و حیوانات اهلی اطراف حفظ کند.

شروع برای ساخت باغچه

یک نمای کلی از فضای باغتان طراحی کنید و هر چیز را در جای خود بگذارید. مثلاً گیاهانی که به سایه نیاز دارند را در سایه و گیاهانی که به آفتاب بیشتری نیاز دارند، در آفتاب قرار دهید.
فضایی که گیاه برای کاشت و رشد نیاز دارد را درنظر بگیرید. مطمئن شوید فضای کافی برای کشت دارید.
زمان‌بندی را در نظر بگیرید؛ بسیاری از گیاهان در زمان خاصی باید کاشته شوند. مثلاً گل‌ها در منطقه‌ای با زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم نیاز دارند که زودتر از منطقه‌ای با زمستان‌های سرد و تابستان‌های کوتاه، کاشته شوند.
سبزیجات را در باغ طوری بکارید که برای برداشت آن‌ها بتوانید به راحتی در باغ قدم بزنید و آن‌ها را بچینید.
طراحی باغ گل‌ها را از دید زیبایی‌شناسی در نظر بگیرید؛ رنگ‌هایی را انتخاب کنید که ترکیب‌رنگشان با هم زیبا بنظر برسد و الگوهایی که برای کاشت انتخاب می‌کنید در چشم خوشایند بنطر برسد. در این طراحی زمان شکفتن گل‌ها را هم درنظر بگیرید.

ترتیب کشت گیاهان را مشخص کنید

محل قرار گرفتن هر گیاه را انتخاب نمایید. در هنگام این انتخاب، مقدار نور آفتابی که نیاز دارند و اندازه آنها در زمانی که کاملا رشد می‌کنند را به خاطر داشته باشید. وقتی کار پرورش گل و گیاه را با گیاهانی که هنوز کوچک هستند شروع می‌کنید، ممکن است در تعیین اندازه‌ها دچار اشتباه شوید، زیرا بعضی از آنها بعد از مدتی بسیار بزرگ می‌شوند و در نهایت به گلدان یا محفظه بزرگتری نیاز دارند.

معمولا بهتر است هر گیاه 10اینچ (25 سانتی‌متر) با گیاه مجاور فاصله داشته باشد، اما برای اطلاع دقیق از مقدار فضای مورد نیاز هرکدام، حتما اطلاعات روی بسته بذر یا برچسب روی گیاه را بخوانید.

باید بین ردیف‌های گیاهانی که می‌کارید فضای کافی باقی بگذارید تا بتوانید از بین آنها عبور کنید. بین ردیف‌ها، 18اینچ (46 سانتی‌متر) فاصله بگذارید.

سعی کنید گیاهانی که می‌کارید را بر اساس نوعشان گروه‌بندی کنید. به عنوان مثال، می‌توانید همه سبزیجات را در یک بخش از باغچه بکارید، و گل‌ها یا توت‌ها را در قسمت دیگری قرار دهید.

ببینید کدام گیاهان بیشتر رشد می‌کنند و بلندتر می‌شوند. زیرا آنها به مرور زمان روی بقیه سایه می‌اندازند و باید فقط کنار گیاهانی کاشته شوند که آنها هم بلند می‌شوند. یا آنها را کنار گیاهانی قرار دهید که به نور کمتر و سایه بیشتری نیاز دارند.

خاک حفر شود یا نه؟

یکی از راه‌هایی که سبب نرم شدن خاک می‌شود حفر کردن و زیر و رو کردن آن می‌باشد. اما بهتر است بدانید زمانی‌که خاک خیلی خشک و یا خیس است، زیر و رو نمودن و شخم زدن آن سبب می‌شود ساختمان آن آسیب ببیند. به منظور تشخیص زمان مناسب برای شخم زدن، مقداری از خاک مورد نظر خود را که اندکی هم دارای رطوبت است در دستتان بگیرید، بایستی خاک در دستتان به صورت گلوله‌ای نرم در آید و هنگامی‌که خواستید آن را به زمین بیندازید به راحتی تکه تکه گردد.

در صورت نیاز کود دهید

بسته به نوع گیاهی که می‌کارید ممکن است مجبور باشید که بعد از کاشت نیز کوددهی کنید. برخی گیاهان نسبت به سایرین به کود بیشتری نیاز دارند. مطمئن شوید که فقط به گیاهانی که به کود بیشتر نیاز دارند کود اضافی دهید.

در صورت نیاز کمپوست، مالچ یا روخاک اضافه کنید
برای محافظت از برخی گیاهان در هنگام جوانه‌زنی و هنگامی که جوان و شکننده‌اند، نیاز است که یک پوشش از کمپوست، مالچ یا روخاک اضافه کنید. مواد را با دست یا یک پخش‌کننده پخش کنید تا سطح بیشتری از خاک پوشش داده شود.

به گیاهانتان آب بدهید

در اولین هفته‌های پس از کاشت گیاهان، باید کمی بیشتر به آنها آب بدهید تا به نشست ریشه‌ها کمک کنید. غرق کردن لایه رویی خاک باغچه در آب، موجب آبرسانی بیش از حد به گیاهان شده و نباید این کار را انجام دهید. فقط کافیست هفته‌ای یک اینچ آب به باغچه برسد. پس اگر باران بارید، اصلا نیازی به آبیاری باغچه نیست.

برای آبیاری گیاهان از یک آبپاش استفاده کرده یا یک سر اسپری‌کننده به شلنگ متصل کنید. از بالا به آنها آب بدهید، اما مراقب باشید به برگ‌ها و ساقه‌ها آسیب نزنید. پس از آن که چند روز، روزانه 1 تا 2 مرتبه آبیاری کردید، می‌توانید مقدار آب را کمتر کنید. کم‌کم این مقدار را به هر دو روز یک بار یا کمتر برسانید.

به طور منظم به باغچه سر بزنید و علف‌های هرز آن را از بین ببرید:

وقتی گیاهان باغچه در جای خود مستقر و تثبیت شدند، به آنها زمان بدهید تا رشد کنند. یک باغچه سالم، اگر به شکل مناسبی مراقبت شود، چند فصل دوام خواهد داشت. حتما به طور منظم علف‌های هرز را بررسی کرده و از بین ببرید.

 باغچه تان را حصارکشی  کنید

اگر در باغچه‌تان سبزیجات پرورش می‌دهید، بهتر است دور آن حصار بکشید تا از دسترس حیوانات دور بماند. البته نمی‌گوییم این کار حتما لازم است، اما اگر می‌بینید باغچه مدام مورد هجوم حیوانات قرار می‌گیرد، بهتر است این کار را انجام دهید. یادتان باشد که گوزن‌ها ارتفاع پرش زیادی دارند. ارتفاع حصارها باید حداقل 8 فوت (2.5 متر) باشد تا آنها نتوانند به داخل باغچه‌تان بپرند.

محصولات باغچه‌تان را برداشت کنید

وقتی گیاهان باغچه به بلوغ برسند، می‌توانید ثمره زحماتتان را برداشت کنید. سبزیجات، توت‌ها، گیاهان و گل‌ها را با دقت برداشت کرده و در خانه از آنها استفاده کنید. یا، اگر باغچه را فقط برای زیباسازی منزلتان ساخته‌اید، می‌توانید در آن قدم بزنید و استراحت کنید.

از اینکه تا اینجا با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم ؛ لطفا از بخش حراجی فروشگاه ما دیدن فرمائید 

حراجی های فروشگاه بذر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *