سموم دفع آفات در جلوگیری از آسیب حشرات به محصولات، ساختمان ها مفید است و حشرات و آفات را از خانه های ما دور می سازد. آفات می توانند باعث شیوع بیماری شده و مواد غذایی ذخیره شده در انبارها و مخازن را خراب کنند. در هنگام استفاده از این مواد شیمیایی سمی رعایت ایمنی بسیار مهم است.در ادامه با خانه بذر همراه شوید …

مراحل استفاده از سموم دفع آفات:

در ادامه مقاله به صورت مرحله به مرحله طرز استفاده از این سموم را به صورت مرحله به مرحله همراه تصاویر هر قسمت بیان می کنیم.

1- دستورالعمل ها را کامل بخوانید و مو به مو عمل کنید:

در بسیاری از محصولات کنترل آفات بروشور یا جزوه راهنمایی دارند که به آنها متصل شده است. چند نمونه از دستورالعمل های محصول آورده شده است:

 • یک اونس (28 گرم) از آفت کش را در یک گالن (3.8 لیتر) آب حل کنید. غلظت های قوی تر باعث موثرتر شدن محصول نمی شود اما می تواند سمی بودن آن را افزایش دهد!
 • در آب و هوای بادی استفاده نکنید. وزش زیاد باد محصول را به مناطق مختلف و یا آبراه پخش می کند که باعث آلودگی و مرگ ناخواسته آبزیان می شود.
 • محصولات را با یکدیگر مخلوط نکنید. مخلوط کردن آفت کش ها یا هر ماده شیمیایی ممکن است نتایج غیر منتظره و خطرناکی به بار آورد.

2- برچسب هشدار را بخوانید

برچسب هشدار حاوی اطلاعات خاصی در مورد محصول است. شامل موارد زیر:

 • واژه های نشان دهنده سطح سمی
 • “احتیاط” یا “CAUTION” به معنای سمی بودن آن است. دوز کشنده یک اونس یا بیشتر است.
 • “هشدار” یا “WARNING” به معنای سطح سمی بودن متوسط است. دوز کشنده بین یک قاشق چای خوری و قاشق غذاخوری است.
 • “خطر” یا “DANGER” به معنای سطح سمی بودن بالا است. دوز کشنده بسیار بسیار اندک است.
 • از تشکیل دود و بخار خودداری کنید و محصول را در مناطقی با تهویه مناسب استفاده کنید. سموم دفع آفات مایع ممکن است هنگام باز شدن ظرف یا هنگام مخلوط شدن و استفاده بخارهای سمی ایجاد کند.
 • از تماس با پوست خودداری کنید. بسیاری از محصولات شیمیایی قابلیت جذب از طریق پوست را دارند.
 • از تولید جرقه یا شعله خودداری کنید. سموم دفع آفات معمولا در حلال های تقطیر نفتی حالت معلق دارند و می توانند بسیار قابل اشتعال باشند.

3- استفاده از طروف مناسب:

فقط از ظروف مناسب جهت اندازه گیری، مخلوط کردن و استفاده از سموم دفع آفات استفاده کنید. هرگز از ظروف غذا برای اینکار استفاده نکنید. حتی اگر فقط قصد دارید از یک فنجان اندازه گیری برای سموم دفع آفات خود استفاده کنید اینکار را نکنید چون ممکن است بعداً به طور تصادفی فنجان را به آشپزخانه برید و در آن چای بنوشید.

در صورت امکان سموم دفع آفات خود را در تجهیزات کاربردی مخصوص مخلوط کنید تا از دست زدن به آن در حین استفاده جلوگیری شود. معمولاً برای این منظور از سمپاش های باغی هوای فشرده یا پمپاژ کننده استفاده می شود. روی تراکتورها تجهیزات PTO نصب شده تا بتوان از سموم دفع آفات در محصولات زراعی و زمینی استفاده شود.

4- فقط همان مقدار محصول را مخلوط کنید که قصد استفاده از آن را دارید:

میزان دقیق مصرف را با خواندن اطلاعات روی برچسب تحت “میزان استفاده” متوجه خواهید شد اما به طور کلی این عدد مصرف هر هکتار / گالن یا هر 1000 فوت مربع / گالن را نشان می دهد. منطقه مورد نظر خود را اندازه گیری کنید و مقدار مواد مورد نیاز را محاسبه کنید و بعد استفاده کنید چرا که نگهداری و ذخیره سموم دفع آفات خوب نیست. اما اگر لازم باشد بر اساس محتویات و تاریخ مخلوط، روی ظرف را برچسب زده و کاملاً در بسته آن را نگه دارید.

5- بعد از هر بار استفاده همه تجهیزات را بشویید:

از آب فراوان استفاده کنید و اجازه ندهید آب مصرف شستشو به آبراه برسد. عمل شستشو را دور تر از چاه ها یا سایر منابع آب آشامیدنی انجام دارید.

6- از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید:

معمولاً در برچسب هشدار و استفاده هر محصول، تجهیزات مناسب و خاص آن درج شده است. تعدادی از این تجهیزات عادی:

 • عینک ایمنی، از ورود مواد شیمیایی یا گرد و غبار به چشم جلوگیری می کند.
 • دستکش لاستیکی، لاستیک، نئوپرن یا سایر دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیایی از دستان شما در برابر مواد شیمیایی و جذب پوستی محافظت می کنند.
 • پیراهن آستین بلند و شلوار بلند، محافظ دیگر پوست شما هستند. پس از اتمام مراحل لباس را از تن خارج کنید و بشویید و بعد دوباره با لباسشویی آن را کاملاً بشویید.
 • چکمه های لاستیکی، چکمه های چرمی یا پارچه ای می توانند مواد شیمیایی را جذب کنند. شخصی که از سموم دفع آفات استفاده می کند بهتر است از چکمه های لاستیکی استفاده کند.

7- مراقب باشید:

هنگام استفاده از سموم دفع آفات، هرگز سیگار، نوشیدنی و غذا نخورید.

8- دور نگه داشتن افراد و حیوانات: 

طبق دستورالعمل، افراد و حیوانات را برای مدت زمان توصیه شده برچسب محصول از جاهایی که حشره کش و سایر مواد شیمیایی استفاده کرده اید دور نگه دارید. اگر از اسپری مایع استفاده می کنید تا زمانی که محصول کاملاً خشک نشده هیچ کس نباید وارد محل شود.

9- بسیار مراقب استفاده از سموم دفع آفات در ساختمان ها یا منازل باشید:

فقط از محصولاتی که برای مصرف خانگی هستند و برچسب خاص دارند استفاده کنید و هر گونه پارچه و لباس و کتاب و اسباب بازی را قبل از اسپری دفع آفت دور کنید.

10- بعد از سپری شدن تاریخ انقضا بسته بندی از سموم دفع آفات استفاده نکنید:

مواد شیمیایی طی دوره زمانی تغییر می کنند و سموم دفع آفات ممکن است پس از تاریخ انقضا ذکر شده روی بسته، ناپایدار، سمی تر یا بی اثر شوند.

11- سموم دفع آفات را فقط در فواصل توصیه شده سازنده استفاده کنید:

اگر حشرات قبل از تاریخ مصرف دوباره محصول مجدد برگردند باید یک روش کنترل متفاوت پیدا کنید. اکثر سموم دفع آفات در فواصل زمانی معین توصیه شده اند که روی میزان رشد حشرات از تخم تا مرحله لارو تا بزرگسالی تاثیر می گذارند. استفاده بیش از حد باعث ایجاد مقاومت شیمیایی در حشره مورد نظر و سمی و شیمیایی شدن خاک، گیاهان و محیط مورد استفاده آفت کش ها می شود.

12- اوایل صبح یا اواخر عصر از سموم دفع آفات استفاده کنید:

تا از هدر رفتن بیش از حد آن جلوگیری کنید (در این مواقع وزش باد معمولاً کم است) و از قرار گرفتن حشرات مفید مانند زنبورها و کفشدوزک در معرض این مواد جلوگیری کنید.

13- مراقب بافت های گیاهی باشید:

توجه داشته باشید که برخی از سموم دفع آفات از نظر سیستمیک فعال هستند یعنی ماده شیمیایی توسط بافتهای گیاه جذب شده و در سراسر گیاه توزیع می شود. برای استفاده در محصولات خوراکی دستورالعمل های مربوط به دوره قبل از برداشت را به دقت بخوانید، زیرا با شستن ساده مواد خوراکی سم از بین نمی رود.

14- آفت کش های مناسب استفاده کنید تا بهترین نتیجه در کنترل آفات را بدست آورید:

در نهایت این امر باعث کنترل بهتر حشرات و کاهش دفعات استفاده می شود.

15- همیشه به دنبال سالم ترین و کم سمی ترین روش کنترل آفات باشید:

این امر با کاهش استفاده از سموم به ایمنی کمک می کند. کاشت گل های خاصی مانند گل همیشه بهار، و گیاهانی مانند سیر به طور طبیعی باعث کاهش جمعیت حشرات در محصول شما می شود Bacillus thuringiensis یا “BT” ، یک ترکیب باکتری است که با استفاده موضعی روی گیاهان به حشرات خاص حمله می کند، در حالی که برای انسان و حیوانات بی خطر است.

 

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم با نظرات ارزشمند خود ما را حمایت کنید .

لطفا از فروشگاه ما دیدن کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *