در پاییز چه بکاریم ؟ برخی از سبزیجات، میوه ها و در کل بذرهای مختلفی در فصول سرد پرورش داده میشن و شما هم میتونید در فصول سرد سال باغچتون رو پر از گل ها و گیاهان مختلف کنید. در فصول سرد میشه برای کاشت محصولات و سبزیجات فصل سرد برنامه ریزی کرد. ممکنه در این فصل سال که تابستون تموم شده فکر کنید که باغچتون از بین میره. ولی اگه در آب و هوایی زندگی میکنید که زمستان معتدلی داره، باغچه شما میتونه نیمه دوم سال سبز باشه.

در پاییز چه بکاریم؟

بذر گل‌ها و گیاهان برای جوانه‌زنی و رشد و نمو نیاز به شرایط مناسب آب و هوایی دارن. هر نوع گل و گیاهی با توجه به ویژگی‌هاش رشد میکنه. دما، نور، آب، خاک و رطوبت از جمله عوامل مهم در رشد گیاه هستن.

لیست گل و گیاه مناسب برای کاشت در پاییز

گل های مناسب کاشت در پاییز دارای انواع مختلفی هستن که این دسته میتونن در شرایط سخت و سرد پاییز و زمستان دوام بیارن و گل بدن. در ادامه به تعدادی از گل های مناسب پاییز اشاره میکنیم که میتونید باهاشون اشنا بشید و نهایت لذت رو از دیدنشون در فصل های سرد ببرید. این گل ها همچنین اکثرا به مراقبت ویژه ای نیاز ندارن و به راحتی میشه اونا رو نگهداریشون کرد. به همین دلیل بعضی از اونا به وفور در فصل پاییز در خیابون ها و باغچه ها به چشم میخورن.

گل جعفری

گل جعفری یکی دیگه از گل های مناسب کاشتن در پاییزه که دارای گونه های زیادی هم هست. این گل بیشتر مناطق گرم رو دوست داره اما در همه ی مراحل سال گل میده و به همین دلیل یک گل مناسب برای کاشت در پاییزه.

گل اشرفی

این گل یکی از گل های مناسب کاشتن در پاییزه. این گل دارای دوام و مقاومت زیادیه و قادر به زنده موندن در همه ی فصول سال از جمله پاییزه. همچنین این گل قادر به گل دادن در هر آب و هوایی از جمله یخبندونه.

برای خرید بذر گل اشرفی کلیک کنید »  بذر گل اشرفی

گل داوودی

این گل هم که دارای طرفداران خیلی زیادیه یکی از گل های مناسب برای کاشتن در پاییزه. این گل در زمستان و پاییز به راحتی گل میده و همچنین قادر به زندگی در همه خاک هاست. از این رو نیاز به مراقبت خیلی ویژه ای نداره و به راحتی گل میده. این گل زیبا در رنگ های متفاوتی مثل بنفش، زرد و نارنجی وجود داره.

گل مینا

این گل زیبا هم از گل های مناسب کاشتن در پاییزه و به راحتی گل میده و باغچتون رو زیبا میکنه. باید دقت کنید که این گل به خاک مرغوب و سبک نیازمنده.

برای خرید بذر گل مینا زرد کلیک کنید » بذر گل مینا

گل قرنفل

این گیاه زیبا هم به رنگ های مختلف قرمز، سفید، بنفش و … دیده میشه و یک گل های مناسب برای کاشت در پاییزه. عمر این گل به چند هفته میرسه و در هوای سرد پاییزی به راحتی قابل رشده. این گل به آفتاب و خاک مرطوبی نیاز داره و باید خاکش مرغوب باشه.

برای خرید بذر گل قرنفل کلیک کنید » بذر گل قرنفل

گیاه پیراکانتا

این گیاه مقاوم هم یکی دیگه از گل های مناسب کاشتن در پاییز محسوب میشه چون دارای مقاومت بالایی نسبت به سرماست و به راحتی در سرما رشد میکنه و گل میده. چون دارای شاخ و برگ های مقاومه. این گل در بسیاری از شهرهای کشورمون هم در خیابون ها به چشم میخوره. همچنین لازم به ذکره که این گیاه دارای تیغ ها و خار هاییه که از این نظر باید موقع دست زدن بهش حتما دستکش مخصوص به دست داشته باشید.

برای خرید بذر گل پیراکانتا کلیک کنید » بذر گل پیراکانتا

گل گلایل سفید

یکی دیگه از گل های زیبا و گل های مناسب برای کاشت در پاییز گل گلایل سفیده که معمولا دارای شکوفه های سفیده. در پاییز گل هاش به چشم میخوره. به همین خاطر یک گل مناسب و مقاوم به آب و هوای پاییزیه و از دیدنش میشه لذت برد.

گل بنفشه

گل بنفشه یکی دیگه از گل های مناسب پاییزه که به سرما مقاومه. این گل دارای برگ های ساده و متناوبه. این گل رو میشه با تنظیم دما و نور به راحتی نگهداریش کرد.

گل سیکلامن

این گل زیبا میتونه در پاییز به رشدش ادامه بده. این گیاه در مناطق خشک هم به راحتی رشد میکنه و گل میده. رنگ های مختلف این گل به چشم میخوره که میشه به رنگ های نقره ای با برگ های زیباش اشاره کرد که در هوای سرد زمستان و پاییز هم سالم میمونن.

گل بگونیا

یکی از گل های مناسب برای کاشت در پاییز و زمستان گل بگونیاست. این گل دارای زرق و برق خیلی خاصی داره. این رو هم بدونید که که این گل به نور کافی و زیاد برای رشد و گل دهی نیاز داره و باید در معرض نور کافی قرار بگیره. همچنین این گیاه دارای گل های متنوعیه که در هوای سرد پاییزی هم دوام میارن.

گل برفی

این گل زیبا جزو گل های مناسب برای کاشت در پاییزه و همچنین جزو گل های خیلی کلاسیک محسوب میشه و پیازش هم گرون قیمته. این گل زیبا هم در فصل های پاییز مقاومه و گل میده. بنابراین شما میتونید از دیدنش نهایت لذت رو ببرید.

گل کلم زینتی

این گیاه دارای برگ های سبز رنگ و صورتی و بنفشه و خیلی زیباست. این گیاه به سرمای زمستان و پاییز مقاومه و به راحتی قادر به ادامه ی زندگیه. نگهداری کلم زینتی آسونه. همچنین این گل نیاز به اب زیادی داره و نورش هم باید به مقدار کافی باشه. چون نور کم باعث کم رنگ شدن برگ های سبزش میشه.

برای خرید بذر کلم رومانسکو کلیک کنید » بذر کلم روانسکو آمریکایی

در ماه مهر چه بکاریم

با شروع پاییز شرایط جوی تغییرات زیادی پیدا میکنه. روزها کوتاه میشن و دمای هوا کاهش پیدا میکنه. متناسب با تغییرات آب و هوایی، کاشت بذر انواع گل‌ها و گیاهان هم دچار تغییر و تحول میشه. در فصل پاییز گرچه مثل بهار و تابستون نمیتونید انواع گل‌ها و سبزیجات رو بکارید ولی زمان کاشت برخی گیاهان در فصل پاییزه.

گل‌ها و سبزیجات زیادی هستن که برای جوانه‌زنی نیاز به دمای متوسط دارن بنابراین فصل پاییز زمان خوبی برای کاشت بذرشونه.

در آبان ماه چه بکاریم

با کاشت انواع گل‌ها و گیاهان علاوه بر زیبایی خاصی که به فضای داخل خونتون میبخشید، به لطافت هوا و تصفیه هوای داخل خونتون هم کمک زیادی میکنید. در فصل پاییز و زمستان به دلیل شرایط جوی، سبزیجاتی مثل سبزی خوردن کمیاب میشن. همچنین قیمتشون افزایش پیدا میکنه. با کاشت بذر سبزی خوردن در گلدون و داخل خونه میتونید همیشه انواع سبزی‌های تازه و بهداشتی رو در دسترس داشته باشید. به همین ترتیب بذر خیلی از گیاهان دیگه مثل هویج، کلم، کاهو، فلفل، گوجه‌فرنگی، خیار، کاکتوس، میوه‌های استوایی و نظیرشون رو میشه در داخل گلدون و در منزل کاشت.

در آبان ماه در صورتی که متوسط دمای هوا حدود 15 تا 20 درجه سانتیگراد باشه، میشه انواع سبزی خوردن، جعفری، نعنا، اسفناج، شوید، ریحان و شنبلیله رو کاشت. بهترین دمای جوانه زنی برای کاشت بذر سبزیجات بین 18 تا 30 درجه سانتیگراده. از سبزیجاتی دیگه ای که میتونید در آبان ماه و فصل پاییز بکاریدشون میشه به انواع کلم و گل کلم اشاره کرد. کاسنی و آندیو و هویج هم از سبزیجات سرما دوست محسوب میشن. این سبزیجات رو هم میتونید در آبان ماه بکارید.

انواع گل‌های قابل کاشت در آبان ماه شامل گل داوودی پاکوتاه، گل ناز آفتابی، گل گازانیا، گل شاه پسند، گل قهر و آشتی، گل ستاره ای، گل پیچک، گل حنا، گل کوکب، گل جعفری، گل رعنا، گل مینا، گل پریوش، گل آلاله، گل بگونیا، گل میخک، گل نازیخی اشاره کرد. شما همچنین میتونید انواع کاکتوس ها رو در آبان ماه بکارید.

در آذر ماه چه بکاریم

در روزهای سرد پاییز، به دلیل شرایط جوی و برودت هوا معمولاً زمان بیشتری رو در داخل خونه سپری میکنیم. کاشت بذر انواع گل‌ها و گیاهان مختلف در روزهای سرد پاییز میتونه سرگرمی جذابی محسوب بشه. جوانه زدن، رشد و نمو، گل دادن و باردهی گیاهان حس خوبی داره. هر روز صبح که از خواب بلند میشید منتظر اتفاق جالبی هستید. از طرفی وجود انواع گل‌ها و گیاهان مختلف در داخل خونه باعث آرامش و تسکین اعصاب میشه. برای کاشت بذر در آذرماه در خونه محدودیت خاصی وجود نداره. دمای نرمال برای داخل خونه، باید بین 18 تا 24 درجه سانتیگراد باشه. به عنوان مثال هویج، گل کلم، کاسنی و اسفناج جزو سبزیجاتی هستن که به دمای کمتری نسبت به سایر گیاهان برای رشد و نمو نیاز دارن.

با تهیه گلدون و یا سینی‌های کشت مناسب میتونید انواع سبزیجات شامل سبزی خوردن، نعنا، جعفری، ریحان، شنبلیله، گشنیز، تره و شاهی رو در آذر ماه بکارید. این سبزیجات رشد سریعی دارن و بعد از حدود ۴۵ روز میتونید ازشون استفاده کنید. با توجه به شرایط آب و هوایی در آذرماه برای کاشت سبزیجات باید محل کاشت رو گرم نگه دارید. همچنین میتونید بذر انواع سبزیجات مثل هویج، کلم، گل کلم، کاهو، پیاز، ترب، پیازچه و تربچه رو در داخل گلدون بکارید. انواع گل کلم مثل گل کلم قرمز، گل کلم بنفش، گل کلم سفید و گل کلم سبز رو هم میشه در آذر ماه کاشت. همچنین سبزیجاتی مثل کاسنی، آندیو و هویج.

صیفی‌جاتی مثل انواع فلفل، بادمجان، کدو، خیار، گوجه فرنگی، ذرت، هندوانه، خربزه و طالبی، ذرت و لوبیا به دمای به طور متوسط 20 تا 25 درجه سانتیگراد نیاز دارن. در صورت داشتن شرایط مناسب میتونید انواع بذر صیفی‌جات رو در آذرماه بکارید.

از اینکه در این مقاله با ما همراه بودید از شما متشکریم 

از فروشگاه ما هم دیدن بفرمائید » فروشگاه بذر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *