گیاهان نیز در کنار ما زندگی می کنند :

ما در دنیایی زندگی می‌ کنیم که صاحبان دیگری نیز دارد. شاید بتوان آنها را از صاحبان اصلی تری به نسبت خودمان برای دنیایی که در آن هستیم در نظر گرفت. گیاهان را می ‌گوییم. موجوداتی زنده اما بدون حرکت که در عین آنکه تمام حیات کره زمین را باعث شده اند، در نگاه بسیاری از ما وجه کاملی از زندگی ندارند.

گیاهان در کنار ما زندگی می کنند

گیاهان در کنار ما زندگی می کنند

بسیاری ناخودآگاه گیاهان را در زمره صاحبان زمین قرار نمی ‌دهند؛ اما بگذارید اندکی دقت کنیم. این موجودات کاملا زنده بسیار گسترده‌ تر از هر گونه حیات دیگری هستند. بیشتر از تمام گونه های دیگر از حیات قدمت دارند و گاها خیلی فراتر از هر حیات دیگری عمر می کنند.

محصول : صیفی جات

گیاهان در همه جای این کره خاکی حضور فعال دارند و در یک کلام آنچه به عنوان حیات در سطح کره زمین خلق شده است، مدیون حضور پررنگ همین گیاهان می باشد. از این رو لازم است تا هر چه دقیق تر آنها را بشناسیم و هر چه بهتر از آنها در جمع موجودات زنده زمینی یاد کنیم تا بتوانیم هر چه پرتلاش تر در حفظ و نگهداری از آنها کوشا باشیم.

گیاهان در یک تعریف جامع

از درخت ها تا علف ها، سرخس ها، خزه ‌ها و… در جمع بزرگی از موجودات زنده قرار می ‌گیرند که با عنوان گیاه آنها را می‌ شناسیم. در یک تعریف علمی هر موجود زنده ای که از تعداد زیادی سلول در کنار هم خلق شده باشد مادامیکه فاقد اندام حسی باشد و یا آنکه قدرت حرکت آزاد نداشته باشد را گیاه می گویند. به این ترتیب می توان طیف بسیار وسیعی از موجودات زنده زمینی را در جمع انواع گیاهان قرار داد.

در یک نگاه دیگر می ‌توان گیاهان را این طور بیان نمود. موجوداتی که فتواتوتروف هستند. یعنی موجوداتی زنده که غذای خود را از طریق جذب مواد آلی در کنار نور خورشید به دست می‌ آورند. البته بسیاری از گیاه شناسان خیلی این تعریف جامع را نمی ‌پسندند. چرا که در نگاه آنها می توان انواع باکتری ها و قارچ ها و برخی از موجودات میکروسکوپی را به این شکل تجسم کرد، مادامیکه آنها در جمع گیاهان قرار نمی ‌گیرند.

انواع گیاهان

گیاهان در یک تعریف جامع

اما بگذارید از تعریف علمی و دعوای میان گیاه شناسان و باکتری شناس ها خارج شویم و یک تعریف ساده تر پیدا کنیم. تعریفی که برای نگاه عادی ما هم قابل درک باشد. در این نگاه گیاهان می ‌شوند موجوداتی زنده که دارای ریشه، ساقه و برگ هستند، مادامیکه نیاز های حیاتی خود را از طریق مواد آلی در کنار نور خورشید تهیه می ‌کنند. یعنی همین گیاهان آوندی که خیلی خوب تمام آنها را می ‌شناسیم. حالا بیاییم و ببینیم با این تعریف جدید چطور قرار است وارد دنیای بسیار متنوع گیاهان باشیم؟ آیا نیاز است تا این دنیا را بشناسیم؟ ما در قبال این دنیا چه وظایفی داریم؟ و خیلی چیز های دیگر.

گیاهان فاتح بی رقیبی برای گیتی هستند

بر فراز بلندترین کوه ها، در اعماق اقیانوس ها، در خشک ترین بیابان ها و سردترین مناطق شمالی، هر جا که فکر کنید، ردپای عمیقی از گیاهان را پیدا خواهید کرد. گیاهان یقیناً تمام گیتی را فتح کرده اند؛ اما آنها فاتحان بی رحمی نیستند. بر عکس، گیاهان را می‌ توان فاتحانی دلسوز و مهربان دانست.

حیات در کره خاکی تنها از همت این فاتحان بی زبان آمده است. ما بدون آب و اکسیژن نمی ‌توانیم زندگی کنیم. هر دوی این فاکتور های تاثیرگذار بر زندگی را به سبب وجود گیاهان داریم. از طرفی تمام زنجیره غذایی که در جهان حاکم است، از کوچکترین موجودات تا بزرگترین آنها به نوعی همراه با گیاهان هستند که می‌ توانند منابع غذایی خود را تامین سازند. جدا از این، گیاهان در زندگی روزمره ما نیز نقش ‌های پررنگی را بازی می ‌کنند. از تامین چوب برای ساخت بسیاری از نیاز ها که داریم تا خلق فضا های زیبای خانگی و حتی تجسم شیرینی از ابراز محبت. ما همه اینها را از بابت حضور پررنگ گیاهان در کنار خود داریم.

گیاهان فاتحان بی رقیب گیتی

گیاهان فاتحان بی رقیب گیتی

محصول : بانک بونسای

از کوچکترین تا بزرگترین همراه با فاتحان جهان

گیاهان گستردگی بسیار وسیعی دارند. در حال حاضر بیش از ۳۵۰ هزار گونه متفاوت از انواع گیاهان توسط دانشمندان شناخته شده است و هنوز بسیاری از گونه ‌ها ناشناخته مانده اند. در این بین ما از موجوداتی صحبت می ‌کنیم که صاحب لقب کوچکترین در مقابل بزرگترین موجود زنده در جهان هستند. کوچکترین گیاه دیاتوم نام دارد. این گیاه را تنها می ‌توان همراه با میکروسکوپ مشاهده کرد. مادامیکه بزرگترین گیاه یعنی درخت سکویا ارتفاعی بالغ قبر ۹۰ متر دارد که در تنه ضخیم آن می توانید شاهد ۹ متر پهنا باشید.

 

از طرفی صحبت از گیاهان، صحبت از موجوداتی است که گاها تا چند ساعت زندگی می‌ کنند و گاهی ممکن است که قرن ها از پیدایش آنها گذشته باشد، ممکن است چوبی باشند و یا در دسته های غیرچوبی قرار گیرند، ممکن است دارای تنه هایی قطور باشند و یا آنکه بدون هر گونه تنه بر سطح زمین رشد کنند، ممکن است مصارف خوراکی پیدا کنند و یا آنکه در زمره گیاهان دارویی قرار گیرند و شاید هم سمی باشند. گاهی هم می‌ توان از آنها با عنوان ادویه های خوشمزه استفاده کرد و در برخی موارد مصارفی افیونی پیدا می‌ کنند، ممکن است برای زیباسازی محیط مورد استفاده قرار گیرند و گاها با هدف بهره مندی از چوب کاشته شوند.

 

به هر حال گیاهان برای تامین این نیاز های بسیار از زندگی روزمره ما در کنار ما هستند و ما به آنها نیاز داریم، مادامیکه چندان متوجه این نیاز نیستیم. گیاهان حیات ما را تداوم می بخشند و می توانند محیط زندگی ما را پاکیزه سازند. ما برای داشتن جهانی زیبا و پویا به گیاهان نیاز داریم.

 

گیاهان برای تداوم حیات ما

گیاهان شاید قرن ها است که دیگر محیط زندگی ما نباشند؛ اما همواره فضا هایی امن برای محیط زندگی جانوران بوده اند. تقریبا تمام جانوران برای زندگی نیاز به انواع گیاهان دارند. پس اگر بخواهیم دامنه حیات را بر کره خاکی به شکل کاملی از آن داشته باشیم، در اولین قدم باید مراقب تمام گونه های گیاهی باشیم تا در کنار گیاهان بسیار در محیط اطراف خود جهانی زنده، پویا و در عین حال زیبا بسازیم.

 

لطفا از فروشگاه ما دیدن فرمائید

https://khanehbazr.ir/shop

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *