کاشت گل حسن یوسف(Coleus) با قلمه

مراحل کاشت گل حسن یوسف با قلمه

 

1 – یک قلمه از یک گیاه بالغ حسن یوسف (Coleus) جدا کنید و یا آن را از یک فروشگاه خریداری کنید. برای جدا کردن قلمه حسن یوسف ، یک شاخه از آن را انتخاب کنید که نه شکوفه و نه جوانه در نوک آن داشته باشد.  شاخه را به طور مستقیم از زیر گره برگ برش دهید (به طول 10 تا 15 سانتی متر). قلمه نباید کوچک تر از 7 سانتی متر باشد.  

کاشت گل حسن یوسف

  2 – ساقه ای که از بوته حسن یوسف جدا می شود، باید یک یا دو برگ داشته باشد. برگ های اضافه را از ساقه جدا کنید.  

کاشت گل حسن یوسف

  3 – انتهای ساقه حسن یوسف را می توان با هورمون های مخصوص ریشه گیاه آغشته کرد (این کار اختیاری است). در این صورت ساقه حسن یوسف به سرعت ریشه می زند. دستورالعمل استفاده از این هورمون روی جلد آن نوشته شده است. این هورمون را می توان از فروشگاه های محصولات باغبانی تهیه کرد. 

کاشت گل حسن یوسف

  4 – قلمه حسن یوسف در یک لیوان آب رشد می کند. هر روز آب لیوان را عوض کنید. گیاه حسن یوسف را در جایی روشن که نور خورشید به صورت غیر مستقیم به آن می رسد نگه دارید. زمانی که متوجه شدید ساقه ریشه زده است آن را به یک گلدان منتقل کنید.   

کاشت گل حسن یوسف

  5 – گیاه حسن یوسف را در خاکی مرطوب بکارید. هر قلمه را در یک گلدان جداگانه بکارید. از یک خاک غنی با زهکشی خوب استفاده کنید و قبل از کاشت آن را مرطوب کنید. یک سوراخ در خاک ایجاد کنید و ساقه را تا زیر برگ در خاک قرار دهید.  

کاشت گل حسن یوسف

  6 – قلمه جوان را با یک پلاستیک بپوشانید. این کار برای مرطوب نگه داشتن گیاه انجام می شود. بعد از مشاهده رشد جدید پوشش پلاستیکی را بردارید (معمولا 1 تا 4 هفته بعد از کاشت حسن یوسف، رشد جدید انجام می شود).  

کاشت گل حسن یوسف

  7 – گلدان حسن یوسف را در یک اتاق گرم با نور غیر مستقیم خورشید نگه دارید. دمای اتاق باید 21 درجه سانتی گراد باشد. شما می توانید گیاه را داخل خانه و یا خارج از خانه نگه دارید.   

کاشت گل حسن یوسف

  8 – سطح نور خورشید را مشخص کنید. در صورت امکان، گیاه حسن یوسف را صبح تا ظهر در خورشید کامل و بعد از ظهرها در سایه قرار دهید. در غیر این صورت گیاه حسن یوسف را در سایه جزیی قرار دهید. اگر برگ های حسن یوسف ریزش داشته باشند یعنی به نور خورشید بیشتری نیاز دارند. گیاه حسن یوسف در زمستان باید در خانه و یا گلخانه نگه داری شود ولی در هوای گرم می توان در بیرون از خانه نگه داری کرد.  

کاشت گل حسن یوسف

  9 – خاک را مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. گیاه حسن یوسف باید در خاکی که به طور ثابت مرطوب است نگه داری شود، ولی اگر خاک خیس شود گیاه فاسد می شود. روزی یک یا دوبار باید به خاک آب داده شود تا مرطوب بماند. اگر برگ ها پژمرده شدند و یا لکه های قهوه ای خشک مشاهده شد و یا رنگ برگ ها کمرنگ شد، مقدار آب را افزایش دهید.   

کاشت گل حسن یوسف

  10 – اگر می خواهید گیاه با سرعت بیشتری رشد کند به آن کود دهید. می توانید در هر فصل رشد یک بار به گیاه کود دهید و یا یک کود مایع را به نسبت ½ یا ¼ رقیق کنید و هر دو هفته یک بار به گیاه بدهید.  

کاشت گل حسن یوسف

  11 – شاخه های جانبی گیاه را برای تشویق حسن یوسف به رشد بیشتر قطع کنید. ولی ساقه هایی که برگ های در حال رشد دارند را قطع نکنید. زمانی که گیاه حسن یوسف به ارتفاع مورد نظر رسید، برای پرپشت شدن و تشویق حسن یوسف به رشد، ساقه های مرکزی در بالای بوته را قطع کنید.  

کاشت گل حسن یوسف

  12 – گل هایی که در گیاه ظاهر می شوند را بلافاصله قطع کنید. زیرا گیاه به جای تولید ریشه قوی تر و برگ های ضخیم، شروع به تولید دانه می کند.  

کاشت گل حسن یوسف

 

فروشگاه خانه بذر دیدن کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *