کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به رشد سریع‌تر گیاهان خود انجام دهید؛ مانند انتخاب کود مناسب. با رشد سریع تر گیاهان، می توانید برداشت میوه و سبزی سریع تری داشته باشید، و یا با گلدهی سریع تر آنها، برای خود یک دسته گل زیبا درست کنید و هدیه دهید. با داشتن برنامه ریزی صحیح در تغذیه گیاهان و نوع رشد آنها، گیاهانتان رشد سریع تری خواهند داشت.

محصولات مرتبط : انواع بذر سبزیجات

بخش اول: تغذیه گیاهان

در بخش اول به تغذیه گیاهان می پردازیم.

آزمایش خاک انجام دهید:

برای اینکه بتوانید کودی مناسب انتخاب کنید، باید به درستی ترکیبات موجود در خاک خود را بدانید. می توانید کیت های آزمایش خاک را از فروشگاه ها و یا مراکز باغبانی، تهیه و خریداری نمایید. نتایج حاصل از این آزمایش ها، به شما می گوید که چه نوع مواد مغذی‌ای را برای ایجاد بهترین تعادل برای رشد گیاهان خود، باید اضافه کنید. شما همچنین می توانید برای آزمایش خاک خود، یک نمونه از آن را به اداره کشاورزی منطقه خود بفرستید. نتایج آن، دقیق تر و جامع تر خواهد بود.

بهتر است کود را انتخاب کنید:

بهتر است کود آلی یا معدنی را انتخاب کنید. از بین کودهای آلی و غیر آلی، یکی را انتخاب کنید. با انتخاب کود غیر آلی، به دنبال مخلوطی باشید که بهترین مواد مغذی مورد نیاز خاک شما را تأمین کند. سنجش کودهای آلی، سخت تر است؛ زیرا این کودها، از نظر میزان مواد مغذی موجود، باهم تفاوت دارند. علاوه بر این، کودهای آلی باید به مواد معدنی موجود در خاک تجزیه شود، تا گیاهان بتوانند از آن استفاده کند؛ این بدان معناست که مدت زمان بیشتری طول می کشد تا گیاهان شما بتوانند از این مواد استفاده کرده و به بار بنشینند.

کودهای غیر آلی، مواد مغذی مورد نیاز گیاه را به سرعت در اختیار آن گذاشته و به رشد سریع آنها کمک می کنند. تجزیه کودهای آلی در خاک بیشتر طول می کشد، اما با گذشت زمان، خاک سالم تری خواهید داشت. اگر هدف شما، رشد سریع گیاه به منظور برداشت سریع تر محصولات است، از کودهای معدنی استفاده کنید.

از کود مایع استفاده نکنید:

از کودهای دانه ریز یا مایع استفاده نمایید. کودهای دانه ای به صورت گلوله های کوچک تهیه می شوند. مانند کودهای آلی، نتیجه دهی آنها نیز مدت زمان زیادی طول می کشد، اما برای گیاهان کاشته شده داخل گلدان، بهترین هستند. پوشش موجود روی کودهای دانه ای، رزین است، که باعث می شود مواد مغذی به آرامی در خاک آزاد شوند. کودهای مایع بسیار سریعتر عمل می کنند، اما به ممارست و برنامه ریزی دقیق و بیشتری نیاز دارند. معمولاً باید هر چند هفته یکبار، کودهای مایع را روی گیاهان خود بپاشید. علاوه بر این، کودهای مایع گرانتر اند.

  • کود خود را بر اساس فوریت کاشت گیاهان خود انتخاب کنید. اگر می خواهید گیاهان شما در فصل رشد بعدی، سریعتر رشد کنند، کودهای دانه ای را انتخاب کنید، زیرا با گذشت زمان، خاک شما غنی تر خواهد شد. حال اگر گیاهی دارید که نیاز به توجه فوری دارد، پس بهتر است از کود مایع استفاده کنید.
  • اگر کودهای مایع را انتخاب می کنید، اطمینان حاصل کنید که دقیقا طبق دستورالعمل قید شده روی بسته بندی محصول عمل می کنید. استفاده ی ناصحیح از کودها، ممکن است گیاهان شما را بیش از حد تغذیه کرده و در نهایت موجب ازبین رفت آنها شوند.

محصول مرتبط : انواع بذر صیفی جات

به مواد داخل کود ها نگاه کنید:

به مواد مغذی قید شده موجود داخل کودها نگاه کنید. همه گیاهان برای رشد موفقیت آمیز خود، به ۱۶ ماده غذایی نیاز دارند. سه ماده اصلی مورد نیاز آنها، ازت، فسفر و پتاسیم هستند. از این سه ماده، به عنوان عناصر مغذی بزرگ یاد می شود. مواد مغذی ثانویه مورد نیاز گیاه نیز شامل گوگرد، کلسیم و منیزیم است. علاوه بر این، گیاهان به عناصر ریز مغذی بور، کبالت، مس، آهن، منگنز، مولیبدن و روی نیز نیاز دارند.

بدون وجود سه عنصر درشت مغذی قید شده، یک گیاه قادر به رشد نیست. به بعضی از انواع کودها، غذاهای گیاهی نیز اضافه شده است. اگر در حال پرورش تنها یک گیاه هستید، مانند یک گل خاص، این کود به رشد آن کمک شایانی خواهد کرد. با این حال، اگر بطور همزمان انواع مختلفی از گیاهان را پرورش می دهید، بهتر است از کود بدون غذای گیاهی استفاده کنید.

 

از میزان مواد مغذی موجود در کود ها مطلع شوید:

با مطالعه اطلاعات نوشته شده روی بسته بندی کود، از میزان مواد مغذی موجود در آن اطلاع یابید. انواع مختلف کودها، ترکیبات مختلفی از مواد مغذی مورد نیاز گیاه را در خود دارند. به عنوان مثال، یک کیسه کود ۶-۱۲-۶ دارای ۶ درصد ازت، ۱۲ درصد فسفر و ۶ درصد پتاسیم است. بر اساس نتایج به دست آمده از آزمایش خاک خود، مخلوطی را انتخاب کنید که بیشترین مقدار مواد مورد نیاز را به خاک شما اضافه کند.

اگر خاک شما کاملاً متعادل است، یک کود همه منظوره ۱۰-۱۰-۱۰ انتخاب کنید. این کود دارای مقدار زیادی نیتروژن است، زیرا نیتروژن، متداول ترین ماده مغذی است که معمولاً در خاک کم است. خاک، به فسفر و منیزیم زیادی نیز نیاز خواهد داشت.

 

کود را به گیاه اضافه کنید:

کودی را که انتخاب کردید، به گیاه خود اضافه کنید. بهترین روش افزودن کود، پخش آن به طور یکنواخت در خاک است. اگر ترجیح می دهید از کود دانه ای استفاده کنید، دستگاه پخش کننده در توزیع آن به شما کمک زیادی خواهد کرد. اگر گیاهان خود را خارج از خانه در حیاط پرورش می دهید، حتما هنگام کوددهی، کودی را که به خیابان یا پیاده رو می ریزد، تمیز کنید. این کار، از ورود مواد شیمیایی به داخل منابع طبیعی آب، جلوگیری خواهد کرد.

گیاهان را به صورت منظم کود دهید:

گیاهان خود را به طور مرتب کود دهید. گیاهان به سرعت مواد مغذی مورد نیاز خود را جذب و استفاده می کنند. برای اینکه گیاهان شما دائماً تغذیه شوند، اطمینان حاصل کنید که کود را به میزان مورد نیاز گیاه، به خاک اضافه کنید؛ که این مقدار هم بر اساس نوع گیاه و هم نوع کود، متفاوت خواهد بود. دستورالعمل های مربوط به کود را بخوانید و دقیقاً طبق آن عمل کنید.

اگر یک نهال کاشته شده را خریداری کرده اید، برچسب درج شده روی گیاه را بررسی کنید تا ببینید که گیاه، در چه خاکی کاشته شده است. این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید که چند بار نیاز به تغذیه خواهد داشت.

 

بخش دوم: انتخاب گیاه مناسب

در این بخش به اهمیت انتخاب گیاه درست برای رشد سریعتر می پردازیم.

نوع گیاه خود را انتخاب کنید:

نوع گیاهی را که می خواهید رشد دهید انتخاب کنید. گیاهان مختلف، با سرعت های مختلفی رشد می کنند. به گونه های مختلف هر نوع گیاهی که می خواهید پرورش دهید، به دقت نگاه کرده و تحقیق کنید. به عنوان مثال، گوجه فرنگی یخچال (glacier tomato)، در طی ۵۰ روز خواهد رسید. این درحالیست که دوره رشد گوجه فرنگی های معمولی، ۷۰-۹۰ روز می باشد.

 

دوره رشد سبزی ها را در نظر بگیرید:

انواع خاصی از سبزی ها خیلی سریع رشد می کنند. میکروسبز/میکروگرین/ ریز‌سبزی‌ها (Microgreens) در مدت ۱۴ روز رشد می کنند. رشد آروگولا (Arugula) ۲۱ روز و رشد کاهو ۲۸ روز طول می کشد. بسیاری از سبزیجات به سرعت رشد می کنند، به ویژه آنهایی که در سالادها استفاده می شوند.

سبزیجات مد نظر خود را انتخاب کنید:

اگر در حال پرورش سبزیجات هستید، آنهایی را انتخاب کنید که به سرعت رشد می کنند. سبزیجاتی مانند لوبیای چوبی، چغندر، کلم بروکلی، پیاز سبز، تربچه، کدو، خیار، بامیه و نخود فرنگی، بسیار سریع رشد کرده و بالغ می شوند.

 

گل هایی که رشد سریع دارند انتخاب کنید:

گل هایی که سریع رشد می کنند را برای پرورش دادن انتخاب کنید. این گلها برای هدیه دادن یا زیبا کردن محیط باغ، بسیار ارزشمند هستند. گل همیشه بهار، گل ستاره ای و گل زنبق مردابی، سریع رشد می کنند و ظاهر فوق العاده ای دارند. از جمله گل های دیگری که به سرعت رشد می کنند نیز عبارتند از: گل آفتابگردان، گل نخود شیرین و گل گیاه سیاه‌دانه.

بخش سوم: کمک به رشد گیاه

در آخرین بخش نوبت به چگونگی کمک به رشد سریع تر گیاهان می پردازیم.

گیاه خود را در خانه پرورش دهید:

جوانه و نهال های گیاه خود را، داخل خانه یا فضای سربسته پرورش دهید. اگر می‌خواهد گیاه خود را بیرون بکارید، باید منتظر بهار بمانید. جوانه زدن بین ۴ تا ۱۲ هفته طول می کشد. اگر اجازه دهید آنها در داخل خانه کاشته شده و جوانه بزنند و سپس آنها را به بیرون و باغچه خود انتقال دهید، گیاهان ۴-۶ هفته زودتر از طول طبیعی خود، به گل خواهند نشست.

  • چند عدد گلدان کوچک با عمق ۵.۱-۱۰ سانتی متر را که سوراخ های زهکش دارند، تهیه کنید.
  • از مصرف کودها خودداری کنید. در عوض، گلدان ها را با مخلوط پیت ماس و ورمیکولیت پُر کنید.
  • گیاهان خود را همراه با گلدانشان، هر روز چند ساعت به بیرون از خانه منتقل کنید. این کار را حداقل برای دو هفته قبل از انتقال آنها به بستر خاک، انجام دهید. این کار به آنها کمک می کند تا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرند و به آن عادت کنند.
  • بهترین گیاهان برای کاشت در بستر خاک، عبارتند از: گوجه فرنگی، فلفل، بادمجان و خربزه. بعضی از گیاهان نیز مانند کدو سبز، لوبیا، چغندر، ذرت، اسفناج، شلغم و نخود فرنگی، برای کاشت در بستر خاک، مناسب نیستند.

 

محصول مرتبط : انواع گل آپارتمانی شکیل

 

با گیاهان خود صحبت کنید:

مطالعات نشان می دهد که گیاهان به صداهای اطراف خود، به ویژه به صدای قطعات موسیقی عاشقانه، واکنش خوبی نشان می دهند. وقتی گیاه را کود می دهید، با گیاه خود صحبت کنید یا برایش آواز بخوانید. صدایتان را با استفاده از دستگاهی مانند رادیو یا ضبط صوت ضبط کنید و زمان هایی که نیستید، بگذارید تا برای آنها پخش شود. این کار به رشد سریع گیاه شما کمک می کند.

به گیاهان خود نور دهید:

اگر گیاه خود را در فضای داخل خانه پرورش می دهید، از چراغ‌های رشد استفاده کنید. بهترین چراغ های رشد، چراغ های تخلیه با شدت بالا (HID) هستند. چراغ های HID دو نوع دارند: متال هالید (MH) و سدیم فشار بالا (HPS)، لامپ های MH قوی ترین نور طیف آبی را دارد که باعث رشد فشرده و سریع برگ ها می شود. ماندگاری لامپ های HPS بیشتر از لامپ‌های MH است و طیف نور نارنجی/قرمز تولید می کنند که باعث رشد بیشتر پیازهای گل می شود.

 

از تفاله های قهوه استفاده کنید:

تفاله های قهوه به دلیل داشتن کافئین بالا، به رشد سریع‌تر گیاهان کمک می کنند. اگر قهوه می نوشید، به جای اینکه تفاله های آن را دور بریزید، آن را لابه لای خاک گیاه خود قرار دهید. تفاله های قهوه، سرشار از نیتروژن هستند، که یک ماده مغذی اصلی و بسیار مهم مورد نیاز رشد گیاهان است. مطالعات انجام شده حاکی از آن است که کافئین، به رشد سریع تر گیاهان، کمک می کند.

 

منبع: واحد آموزش خانه بذر

 

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید، از فروشگاه ما دیدن کنید

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *